RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ostatnie miesiące „ekogroszku” i „ekomiału”. Nowe normy jakościowe dla węgla

Nowe normy zaczną obowiązywać na przełomie marca i kwietnia 2022 r. (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
Nowe normy zaczną obowiązywać na przełomie marca i kwietnia 2022 r. (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Nowe normy jakościowe dla węgla spalanego w domowych kotłowniach zaczną obowiązywać na przełomie marca i kwietnia 2022 r. Od tego czasu producenci węgla nie będą mogli używać nazw „ekogroszek” i „ekomiał” sprzedając go konsumentom – podaje resort klimatu.

Największe złoża gazu w Polsce. Gdzie się znajdują?

73,4 proc. dających się wydobyć złóż gazu ziemnego w Polsce znajduje się na Niżu Polskim, a 21,9 proc. na przedgórzu Karpat – stwierdzono w...

zobacz więcej

Pod koniec września na stronach RCL opublikowany został projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Nowe rozporządzenie zastąpi to z września 2018 roku, kiedy po raz pierwszy określono normy jakościowe dla sprzedawanego konsumentom węgla. Nowe przepisy miały pomóc w walce ze smogiem, ponieważ główną jego przyczyną jest emisja zanieczyszczeń z sektora bytowo-komunalnego, powstających m.in. w wyniku spalania złej jakości węgla w domowych kotłowniach.

Nowe przepisy będą zaostrzać normy jakości paliw stałych, które są sprzedawane konsumentom do ogrzewania. Kierowany do konsumentów indywidualnych węgiel będzie musiał mieć m.in. mniejszy udział siarki czy popiołu. W projektowanym rozporządzeniu zastępuje się też nazwy „ekogroszek” i „ekomiał” na inne, tak by nie wprowadzały w błąd.

Resort klimatu i środowiska poinformował, że zgodnie z harmonogramem projekt powinien wejść w życie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku. Wyjaśniono, że wynika to z tego, iż zawiera on przepisy techniczne i musi być one jeszcze notyfikowany w Komisji Europejskiej.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE o nadużyciach Gazpromu

Polscy dyplomaci w Brukseli wskazują na Gazprom i jego manipulacje rynkowe jako jeden z powodów rosnących cen energii i apelują do Unii o działania.

zobacz więcej

Nowe nazwy


MKiŚ potwierdziło też, że zmiana nazw „ekogroszek” i „ekomiał” w rozporządzeniu na odpowiednio „groszek III” oraz „paliwo drobne” spowoduje, że sprzedawcy takiego paliwa nie będą mogli stosować tych pierwszych nazw w obrocie handlowym.

Wyjaśniono, że zgodnie z przepisami ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, paliwa stałe, które trafiają do gospodarstw domowych i są spalane w piecach o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW, muszą spełniać co do zasady wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, co dotyczy również nazewnictwa poszczególnych sortymentów węgla.

Organizacje antysmogowe od dłuższego czasu zabiegały o zakazanie stosowania nazw „ekogroszek” i „ekomiał” jako wprowadzające w błąd konsumentów. Sugerują one bowiem, że sprzedawany pod taką nazwą węgiel jest ekologiczny.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE o nadużyciach Gazpromu

Polscy dyplomaci w Brukseli wskazują na Gazprom i jego manipulacje rynkowe jako jeden z powodów rosnących cen energii i apelują do Unii o działania.

zobacz więcej

Producenci niezadowoleni


Niezadowoleni z projektowanych zmian są przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej. Informowali oni niedawno, że projekt skonstruowano tak, że eliminuje on ze sprzedaży najwyższej jakości sortymenty węgla opałowego produkowanego przez polskie kopalnie – ekogroszki. W klasyfikacji zostałyby one zrównane z innymi, bardziej emisyjnymi paliwami węglowymi.

Według PGG zmiana klasyfikacji tzw. ekogroszków wymusi zmianę polityki sprzedażowej i inwestycyjnej producentów węgla opałowego, ze szkodą dla jego odbiorców.


Nowe rozporządzenie ws. jakości węgla wprowadzi też okres przejściowy na możliwość dalszej sprzedaży konsumentom paliw otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego. Wyeliminowania z rynku detalicznego węgla brunatnego – jako najbardziej szkodliwego – od lat jest postulatem organizacji pozarządowych walczących ze smogiem.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem, paliwa stałe otrzymywane w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego będą mogły być stosowane do 31 lipca 2023 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej