RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Terytorialsi współpracują z SG na granicy z Białorusią

Funkcjonariusze WOT na granicy polsko-białoruskiej (fot. tt/@terytorialsi)
Funkcjonariusze WOT na granicy polsko-białoruskiej (fot. tt/@terytorialsi)

Ujawnianie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę RP – to jedno z zadań żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronie granicy RP z Białorusią. Współdziałanie odbywa się zarówno na lądzie, jak i w powietrzu – informuje WOT.

Przechwytują imigrantów, ale także ratują im życie. Nowe nagrania z granicy [WIDEO]

Terytorialsi na pełen etat pomagają w operacjach na polsko–białoruskiej granicy. Gdy mieszkańcy czują się zagrożeni przez pojawiających się...

zobacz więcej

Straż Graniczna i WOT współpracują siedem dni w tygodniu. „Działania WOT można opisać słowami: »Lokalizuj - Izoluj - Zabezpiecz - Przekaż«. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT realizują patrole, których celem jest ujawnianie imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę RP” – informuje kpt. Łukasz Wilczewski 1 Podlaskiej Brygady OT w komunikacie przesłanym PAP.

Terytorialsi odnajdują zarówno pojedyncze osoby, jak i kilkunastoosobowe grupy, które są przekazywane Straży Granicznej. „Sprawność i szybkość współdziałania ma tu szczególne znaczenie, zwłaszcza teraz, gdy w rejonie przygranicznym panują niskie temperatury” – podkreśla kpt. Wilczewski.

Jak dodaje, „na wyposażeniu patroli znajdują się m.in. plecaki medyczne oraz dodatkowy zapas folii NRC zapobiegających wychłodzeniu organizmu. Terytorialsi ujawniają także kurierów, którzy pomagają imigrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy”.

Bezpośrednio na linii granicy pracują operatorzy masztów oświetleniowych. „Dzięki tym urządzeniom doświetlane są wybrane odcinki granicy państwowej" - wyjaśnia Wilczewski. Wsparcie Straży Granicznej odbywa się także z powietrza, przy użyciu Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye. Informacje zebrane przez operatorów BSP przekazywane są bezpośrednio do Straży Granicznej.

„Silne Wsparcie” terytorialsów. 23 tysięcy żołnierzy w gotowości

W związku z sytuacją przy granicy z Białorusią minister obrony Mariusz Błaszczak zarządził podniesienie gotowości WOT. Ochotnicy mają być gotowi do...

zobacz więcej

Grupa Rozpoznania Obrazowego zajmuje się m.in. nakierowaniem funkcjonariuszy SG na grupy imigrantów, ujawnianiem koczowisk imigrantów po białoruskiej stronie, lokalizowaniem grup imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę” – tłumaczy oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT.

Dodatkowo, na odcinku granicy z Białorusią w województwie lubelskim, funkcjonują patrole konne WOT. „Są one szczególnie przydatne w trudnych warunkach terenowych. Program wykorzystania koni m.in. do juczenia jest pilotażowo rozwijany przez 2 Lubelską Brygadę OT” – podkreśla kpt. Wilczewski.

Od 11 lutego 2019 roku 1 Podlaską Brygadę OT oraz Podlaski Oddział SG łączy porozumienie o współdziałaniu. Szczególnie intensywna współpraca miała miejsce 2020 roku. Wówczas terytorialsi i funkcjonariusze SG wspólnie patrolowali granicę RP po tymczasowym przywróceniu kontroli granicznej w związku z wybuchem pandemii koronawirusa.

Zobacz także: WOT ze Strażą Graniczną lokalizuje próby nielegalnego przekroczenia granicy


Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej od 3 września br. terytorialsi prowadzą w województwach podlaskim i lubelskim operację „silne wsparcie”, której celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych z rejonu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej