RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tureccy piloci odlecieli z Malborka. Plany kolejnych ćwiczeń Baltic Air Policing [WIDEO]

Do bazy lotniczej w Bandirmie w Turcji powróciły cztery wielozadaniowe samoloty bojowe F-16, które od 6 lipca stacjonowały w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Tym samym zakończyła się turecka rotacja misji Baltic Air Policing. Jest już plan na kolejne ćwiczenia, które mają odbyć się w 2022 roku.

Tureckie F-16 lądują w Polsce i dołączają do misji NATO Air Policing

Cztery myśliwce F-16 tureckich sił powietrznych wylądowały we wtorek w bazie lotniczej w Malborku. 80-osobowy turecki pododdział sił powietrznych...

zobacz więcej

Łącznie w malborskiej jednostce stacjonowały cztery myśliwce F16 z bazy sił NATO w Bandirmie, oraz 80-osobowy personel. Ćwiczenia były elementem programu Baltic Air Policing. Podczas ćwiczeń patrolowany był m.in. teren nad Bałtykiem oraz Polską. Było to pierwsze spotkanie polskich i tureckich pilotów.

Dla personelu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego był to kolejny w ciągu ostatnich lat etap współpracy z sojusznikami z NATO. W Malborku szkolili się już piloci z Francji, Belgii i Portugalii.

W 2022 roku do bazy mają trafić kolejne jednostki NATO. Według najnowszych informacji mają to być piloci z Włoch.W 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego głównym wyposażeniem są samoloty bojowe MiG-29. Obecnie stacjonuje tam 20 polskich pilotów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej