RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Kukiz: Wszystko idzie tak, jak umówiliśmy się z PiS-em

Sejm przyjął kilka poprawek Senatu do ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15 (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)
Sejm przyjął kilka poprawek Senatu do ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15 (fot. arch.PAP/Mateusz Marek)

Wszystko idzie dokładnie tak, jak się umówiliśmy z PiS; partia Jarosława Kaczyńskiego nie robi żadnych uników – powiedział Paweł Kukiz po zakończeniu prac w parlamencie nad ustawą antykorupcyjną. Jak dodał, w rozmowie z nim prezydent nie sygnalizował, żeby miał jej nie podpisać.

Ustawa antykorupcyjna przygotowana przez Kukiz'15 uchwalona

Sejm uchwalił ustawę antykorupcyjną przygotowaną przez koło poselskie Kukiz'15. Ustawa jest od lat sztandarowym pomysłem Kukiz'15. Za jej...

zobacz więcej

Sejm w czwartek przyjął kilka poprawek Senatu do ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz'15. Tym samym zakończył się proces legislacyjny w parlamencie, a ustawa czeka teraz na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.Ustawa antykorupcyjna czeka na podpis prezydenta


Ustawa była jednym ze sztandarowych inicjatyw formacji Pawła Kukiza. Miała poparcie partii rządzącej na mocy podpisanej na przełomie maja i czerwca umowy programowej z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

– Trzydzieści lat na taką ustawę czekaliśmy – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Paweł Kukiz. – Pozostaje jeszcze tylko podpis prezydenta i jedno z naszych zobowiązań wyborczych zostanie wykonane – podkreślił. Lider Kukiz'15 powiedział, że podczas ostatniego spotkania z prezydentem Dudą rozmawiał m.in. na temat tej ustawy. – Nie zauważyłem, żeby prezydent sygnalizował, żeby były jakieś przeszkody przy podpisywaniu tej ustawy – powiedział lider Kukiz'15.

Kukiz: Robią ze mnie złodzieja. Opozycja rozpuściła hejt, nienawiść, brutalny atak

– Ubolewam, że opozycja zamiast dążyć do rozmów i przedstawić propozycję ustaw służących społeczeństwu rozpuściła hejt, nienawiść, brutalny atak –...

zobacz więcej

Nowelizacja Kodeksu karnego i innych ustaw poszerza katalog przestępstw, których popełnienie będzie grozić surowymi sankcjami, m.in. utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych w przypadku recydywy.Co przewiduje ustawa antykorupcyjna?


Ponadto zakłada ona m.in., że skazani za korupcję nie będą mogli ubiegać się o pieniądze publiczne w ramach przetargów; sąd będzie mógł pozbawić skazanego za korupcję praw publicznych; wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, parlamentarzyści nie będą mogli być zatrudniani w spółkach, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów, choć dopiero od następnej kadencji.

Zgodnie z „ustawą antykorupcyjną” partie polityczne będą miały obowiązek prowadzenia i aktualizacji rejestrów wpłat, które będą umieszczane w BIP; będą miały też obowiązek prowadzenia rejestru zawieranych umów, również udostępnianego w BIP. Obowiązek publikowania umów mają mieć również samorządy.

Zobacz także: Ustawa antykorupcyjna. Kukiz: Wszystko dzieje się zgodnie z umową zawartą z PiS


Sejm przyjął w czwartek cztery poprawki Senatu do tej ustawy. Odrzucił natomiast poprawkę, by zakaz łączenia mandatu parlamentarnego i samorządowego z zatrudnieniem w spółkach i innych instytucjach państwowych obowiązywał już od 2022 roku.

Ustawa medialna. Paweł Kukiz zdradził, czy ją poprze

W naszym programie był i jest plan repolonizacji mediów; druga taka okazja na to może się już nie zdarzyć, więc z niej korzystam, realizując w ten...

zobacz więcej

– Wszystko idzie dokładnie tak, jak się umówiliśmy z Prawem i Sprawiedliwością – powiedział Kukiz. – PiS nie robi żadnych uników, to z całą pewnością – podkreślił Kukiz.

W czwartek Sejm uchwalił też ustawę autorstwa Kukiz'15 o ochronie gruntów rolnych i leśnych, dzięki której rolnicy będą mogli prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą bez konieczności odrolnienia gruntu i przechodzenia na ZUS, a także procedowany jest projekt ustawy sprzedaż bezpośrednią rolnikom przy zobligowaniu samorządu do ułatwienia tego handlu w soboty i niedziele.

W rozmowie z PAP Paweł Kukiz przypomniał także, że ma deklarację prezydenta Dudy, że jeszcze w październiku powinien się pojawić w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej do porządku prawnego instytucję sędziów pokoju. – Ostatnio się kontaktowałem w tej sprawie z szefem gabinetu prezydenta Pawłem Szrotem i nie ma żadnych opóźnień, wszystko idzie zgodnie z planem – powiedział.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo. Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej