RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Półtora miliona euro gotówką w mieszkaniu emerytów. Akcja karabinierów

Emeryci udawali zaskoczonych na widok fortuny, którą schowali za meblami (fot. carabinieri.it)
Emeryci udawali zaskoczonych na widok fortuny, którą schowali za meblami (fot. carabinieri.it)

Małżeństwo emerytów z kalabryjskiego portu Gioia Tauro zostało zatrzymane za pranie pieniędzy, po tym jak karabinierzy znaleźli w ich mieszkaniu półtora miliona euro w gotówce. Pieniądze ukryte były za meblami. Seniorzy nie chcieli powiedzieć w jaki sposób weszli w posiadanie takiej fortuny. Port to teren opanowany przez kalabryjską 'Ndranghetę, potężną organizacją mafijną o zyskach liczonych w dziesiątkach miliardów euro.

Zarobili 1,3 mln zł, kontrolując prostytucję m.in. w Siedlcach i Mińsku Mazowieckim

Policjanci CBŚP pod nadzorem mazowieckiej Prokuratury Krajowej przeprowadzili akcję, w wyniku której zlikwidowali 6 agencji towarzyskich tzw....

zobacz więcej

Karabinierzy z Gioia Tauro od wielu miesięcy przeprowadzają na terytorium Gioia Tauro operacje wymierzone w członków 'Ndranghety oraz „zwykłych” organizacji przestępczych. Szukają przede wszystkimi broni oraz narkotyków, składowanych najczęściej w tzw. bunkrach, czyli specjalnych skrytkach przygotowanych przez gangsterów.

Tym razem karabinierzy postanowili przeszukać jeden z budynków, w którym zamieszkuje kilka rodzin. Funkcjonariusze nie znaleźli ani broni, ani narkotyków. Jednak okazało się, że mieli nosa wybierając akurat ten budynek w pobliżu tzw. przystani.

Niemieccy celnicy zabrali przemytnikom z Polski równowartość ponad miliona zł

Trzy litry płynnej amfetaminy oraz ponad 232 tys. euro w gotówce stracili w ciągu dwóch dni przemytnicy z Polski wracający do kraju z Holandii...

zobacz więcej

Podczas lustracji mieszkania pary emerytów, karabinierzy zwrócili uwagę, że w jednym z pokoi, za meblami ukryte są jakieś płócienne torby. Po ich otwarciu okazało się, że zawierają one grube zwitki banknotów euro. Po przeliczeniu gotówki okazało się, że seniorzy ukrywali półtora miliona euro. I raczej nie były to ich oszczędności. Zresztą 70-latni mężczyzna i jego 66-letnia żona nie zamierzali współpracować z karabinierami i przekonywali, że nie wiedzą jak taka fortuna znalazła się u nich w domu.

Emeryci usłyszeli zarzuty prania brudnych pieniędzy. Teraz śledczy chcą ustalić do kogo należała gotówka i jakie było jej pochodzenie. Można tylko domniemywać, że to prawdopodobnie pieniądze za transakcje narkotykowe lub handel bronią. To dwa z największych źródeł zarobków kalabryjskiej ‘Ndranghety, która od lat kontroluje port w Gioia Tauro. Przed kilkunastu laty był on uważany za główną europejską tzw. bramę narkotykową, przez którą do Europy docierało nawet 80 proc. kolumbijskiej kokainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej