RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Stacja kosmiczna Tiangong. Tajkonauci spędzą tam pół roku

Tiangong czyli niebiański pałac to budowana przez Chiny stacja kosmiczna („niebiański pałac”) (fot. Shutterstock)
Tiangong czyli niebiański pałac to budowana przez Chiny stacja kosmiczna („niebiański pałac”) (fot. Shutterstock)

Po ponad sześciu godzinach lotu statek Shenzhou 13 z trojgiem tajkonautów dotarł do znajdującej się jeszcze w budowie chińskiej stacji kosmicznej Tiangong – poinformowała w sobotę chińska agencja kosmiczna. Tajkonauci spędzą na orbicie sześć miesięcy.

90-letni aktor poleciał w kosmos. W stanie nieważkości był 3 minuty [WIDEO]

90-letni aktor i gwiazda serialu „Star Trek” William Shatner dotarł w środę do granicy przestrzeni kosmicznej na pokładzie rakiety New Shapard...

zobacz więcej

Będzie to najdłuższy jak dotąd pobyt chińskich astronautów w przestrzeni kosmicznej. Poprzednia zmiana pracowała na powstającej chińskiej stacji przez trzy miesiące, od czerwca do września.

Rakieta Długi Marsz 2F, wynosząca na orbitę statek kosmiczny Shenzhou 13 („niebiański statek”) z taikonautami na pokładzie, wystartowała z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi, na północnym zachodzie Chin, po północy z piątku na sobotę czasu lokalnego (o godz. 16.23 w piątek w Polsce).

W ramach załogowej misji na budowaną przez Chiny stację kosmiczną Tiangong („niebiański pałac”) po raz pierwszy przyleciała kobieta, taikonautka Wang Yaping. Oprócz niej załogę misji stanowią dwaj taikonauci, Zhai Zhigang i Ye Guangfu.

Załoga wykona trzy spacery kosmiczne, aby zainstalować sprzęt w ramach przygotowań do rozbudowy stacji. Przeprowadzi także wiele eksperymentów, m.in. medycznych.

Chiny budują własną stację kosmiczną m.in. dlatego, że z powodu sprzeciwu USA nie miały dostępu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która działa od ponad 20 lat. Dla wielu Chińczyków misje kosmiczne są również dowodem na mocarstwowy status ich kraju.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Budowa stacji Tiangong jest jednym z kilku projektów kosmicznych prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę – wspólnie z Rosją – stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji.

Przeczytaj także: Odkryto nowe planety swobodne. W zespole polski badacz

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej