RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Państwo Islamskie przyznało się do krwawego zamachu w meczecie w Kandaharze

W zamachu zginęło blisko 50 osób (fot. PAP/EPA/Stringer)
W zamachu zginęło blisko 50 osób (fot. PAP/EPA/Stringer)

Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za samobójczy zamach bombowy na szyicki meczet w mieście Kandahar na południu Afganistanu, w którym zginęło blisko 50 osób – podała w piątek wieczorem powiązana z tą organizacją agencja prasowa Amaq.

Kolejny zamach w Afganistanie. Eksplozja podczas modlitwy

Liczba ofiar piątkowej eksplozji, do której doszło w szyickim meczecie w Kandaharze, na południu Afganistanu, wzrosła do 33 zabitych i 73 rannych -...

zobacz więcej

W oświadczeniu przekazanym przez Amaq poinformowano, że dwaj bojownicy zastrzelili strażników, po czym wdarli się do meczetu i wysadzili w powietrze między dwiema grupami wiernych.

Przed tygodniem doszło do zamachu w szyickim meczecie w prowincji Kunduz w północno-wschodnim Afganistanie, a celem ataku była społeczność Hazarów. W tym zamachu, do którego także przyznało się Państwo Islamskie, zginęło co najmniej 55 osób.

Agencja AFP przypomina, że za zamachami w Afganistanie stoi Państwo Islamskie Chorasanu (IS-Ch), radykalny i brutalny odłam IS, który rozpoczął ataki wkrótce po przejęciu władzy przez talibów.

W ocenie ONZ IS-Ch liczy w Afganistanie około 500 dżihadystów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej