RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Cumbre Vieja wyrzuca z krateru większe ilości lawy [WIDEO]

Wulkan Cumbre Vieja, który od 19 września jest w fazie erupcji, wyrzuca od czwartkowego wieczora największe z dotychczasowych ilości magmy. Z szacunków wulkanologów wynika, że łącznie wydobyło się z niego już ponad 80 mln m sześc. lawy.

Kolejne setki osób ewakuowane z La Palmy. Ich domy stoją na drodze lawy

Władze La Palmy, jednej z wysp w archipelagu Kanarów, zarządziły ewakuację kolejnych 700 osób, których domy znajdują się na drodze strumienia lawy...

zobacz więcej

Według naukowców z ośrodka badawczego Pevolca, badającego erupcję wulkanu na wyspie La Palma, w ostatnich godzinach z Cumbre Vieja wydzielane jest „tsunami magmy”. Oceniają oni, że największe ilości lawy wydobyły się z wulkanu w piątek rano. – Wówczas szybkość strumieni lawy dochodziła do 250 m na godzinę – poinformował Ruben Fernandez z Pevolca.

Powołując się na hiszpańskich wulkanologów, premier rządu Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres zauważył, że erupcja Cumbre Vieja jest największym wybuchem wulkanu w Europie w ciągu ostatnich 100 lat.

Szef regionalnego rządu, zapowiadając pomoc swojego gabinetu dla poszkodowanych o wartości 100 mln euro, ogłosił, że w ciągu ostatniej doby konieczna była ewakuacja kolejnych 300 osób w południowo-zachodniej części La Palmy z powodu zbliżających się do domostw strumieni lawy. W sumie swoje domy musiało opuścić już ponad 7 tys. osób.

Torres przypomniał, że podczas ostatniej doby, konieczne było również zamknięcie kilku dróg, w sąsiedztwie których pojawiła się wulkaniczna magma, schodząca kilkoma strumieniami do Oceanu Atlantyckiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej