RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prokurator Bilewicz przegrał proces. Domagał się odszkodowania od Skarbu Państwa

Prokurator przegrał proces ws. odszkodowania (fot. PAP/Adam Warżawa)
Prokurator przegrał proces ws. odszkodowania (fot. PAP/Adam Warżawa)

Prokurator Jacek Bilewicz, związany ze stowarzyszeniem Lex Super Omnia przegrał proces, w którym domagał się 80 tys. złotych odszkodowania od Skarbu Państwa za rzekomo bezprawne zdegradowanie go – podał w piątek portal wpolityce.pl.

Były doradca Ćwiąkalskiego, Gowina i Kwiatkowskiego skazany na więzienie

Sąd Rejonowy w Tarnowie skazał prokuratora byłej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie w stanie spoczynku Zbigniewa N. na karę pięciu lat pozbawienia...

zobacz więcej

Bilewicz do 2016 roku był prokuratorem w Prokuraturze Generalnej. Po zmianach systemowych przeprowadzonych przez ministra Zbigniewa Ziobrę został przeniesiony do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga – przypomina portal.

„Przeniesienie do pracy liniowej nie wiązało się z utratą przez Bilewicza sporej pensji, którą pobierał w Prokuraturze Generalnej, zachował też tytuł »prokuratora byłej Prokuratury Generalnej«. Prokurator Bilewicz nie zgodził się z decyzją. W lutym 2019 roku złożył pozew o zasądzenie odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z dyskryminacyjnym ukształtowaniem treści stosunku pracy przeciwko Skarbowi Państwa. Wartość przedmiotu sporu wynosiła 80 tys. złotych” – pisze wpolityce.pl.

„Wprowadzone regulacje nie przewidywały jakichkolwiek kryteriów oceny prokuratorów byłej Prokuratury Generalnej oraz byłych prokuratur apelacyjnych i skutkowały pozostawieniem w rękach Prokuratora Krajowego pełnej dowolności w zakresie wnioskowania do Prokuratora Generalnego o powołanie prokuratorów na stanowiska służbowe prokuratorów Prokuratury Krajowej oraz prokuratorów Prokuratury Generalnej” – czytamy w pozwie prokuratora Bilewicza, cytowanym przez wpolityce.pl.

Jak poinformował portal, „Sąd Okręgowy w Warszawie nie podzielił argumentacji prokuratora Jacka Bilewicza i oddalił jego pozew”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej