RAPORT

Wojna na Ukrainie

Boko Haram, PKK, IS. Terroryści w grupie nielegalnych migrantów na Litwie

Wśród nielegalnych migrantów, którzy trafili na Litwę, są osoby mające związki z terroryzmem – poinformowały władze w Wilnie. Zidentyfikowano ponad 10 takich osób, niektóre już zostały deportowane – podały. Litewski portal Delfi, twierdzi, że z kraju deportowano m.in. Kameruńczyka, podejrzanego o związki z organizacją Boko Haram, a także obywatela Iraku, związanego z separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Według ich informacji niektórzy migranci, przebywający na Litwie, są podejrzewani o kontakty z tzw. Państwem Islamskim. Mają być wśród nich także Czeczeni, którzy mogli być powiązani z terroryzmem.

Litewskie władze: Wzrost nielegalnej migracji z Białorusi to agresja hybrydowa

Litewski Sejm przyjął we wtorek rezolucję uznającą wzrost nielegalnej migracji z Białorusi za agresję hybrydową. W dokumencie stwierdza się, że...

zobacz więcej

Wykryto ponad 10 osób, które trafiły na Litwę jako nielegalni migranci, a potem okazało się, że są one powiązane z organizacjami lub ugrupowaniami terrorystycznymi – przekazał w piątek Larynas Kasciunas, szef komisji bezpieczeństwa narodowego litewskiego Sejmu, cytowany przez portal Delfi.

Cztery osoby zostały już deportowane. – Jeszcze około 10 jest pod obserwacją. Decyzja o ich deportacji jeszcze nie zapadła – powiedział Kasciunas.

Delfi informuje, że w środę w litewskim parlamencie odbyło się zamknięte posiedzenie komisji z udziałem kierownictwa struktur siłowych, podczas którego omawiano możliwe powiązania niektórych nielegalnych migrantów z terrorystami.

Nielegalni migranci z Białorusi. Litwa wprowadziła stan wyjątkowy

W związku z rosnącym napływem nielegalnych migrantów z Białorusi Litwa w piątek wieczorem ogłosiła stan wyjątkowy. Premier kraju Ingrida Szimonyte...

zobacz więcej

Na Litwę w tym roku trafiło 4100 nielegalnych migrantów


Litewski portal, powołując się na źródła, twierdzi, że z kraju deportowano Kameruńczyka, podejrzanego o związki z organizacją Boko Haram, a także obywatela Iraku, związanego z separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu. Niektórzy migranci, przebywający na Litwie, są – zdaniem Delfi – podejrzewani o kontakty z tzw. Państwem Islamskim. Są wśród nich także Czeczeni, którzy mogli być powiązani z terroryzmem.

Na Litwę w tym roku trafiło 4100 nielegalnych migrantów – podaje Delfi. W ciągu ubiegłej doby odnotowano 55 prób nielegalnego przekroczenia granicy z terytorium Białorusi – informuje portal 15min.lt. W związku ze wzrostem liczby nielegalnych migrantów w kraju wprowadzono stan sytuacji nadzwyczajnej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej