RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Merkel: UE powinna odejść od konfrontacji i rozmawiać z rządem w Warszawie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot PAP/EPA/Omer Messinger / POOL)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot PAP/EPA/Omer Messinger / POOL)

Unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach – oświadczyła w piątek w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Niemiecki ekspert krytycznie o roli TSUE. „Podzielam stanowisko TK Polski i Niemiec”

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może orzekać o granicach kompetencji unijnych; to rola sądownictwa państw członkowskich – mówi były...

zobacz więcej

7 października polski Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Zapytana podczas wizyty w stolicy Belgii o to, czy UE powinna szybko podjąć bardziej zdecydowane działania w sprawie Polski, Merkel odparła, że „członkowie UE są zobowiązani zawsze szukać kompromisów, oczywiście bez rezygnacji z naszych zasad”.

– Myślę, że nadszedł czas, aby głęboko podyskutować z polskim rządem o tym, jak możemy przezwyciężyć trudności – dodała kanclerz. Zauważyła, że „od czasu do czasu słuszne jest wnoszenie spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.

Podkreśliła zarazem, że nie uważa, aby „postępowanie sądowe mogło być jedynym sposobem na przezwyciężenie różnic politycznych czy odmiennego postrzegania Unii Europejskiej, jej funkcjonowania i priorytetów".

TSUE rozpoczął rozprawę ws. mechanizmu warunkowości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w poniedziałek w przyspieszonym trybie rozpoczął rozpatrywanie skargi Polski i Węgier w...

zobacz więcej

Relacjonując uwagi niemieckiej kanclerz, agencja AP odnotowała, że w najbliższy wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Morawiecki będą poruszać te kwestię w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Merkel przypomniała, że Polska i Węgry zakwestionowały przed najwyższym sądem unijnym system opracowany w zeszłym roku, zakładający powiązanie dostępu do niektórych funduszy unijnych z „poszanowaniem rządów prawa”. – Myślę, że możemy poczekać z decyzją do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE – powiedziała.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Z kanclerz Merkel zgodził się premier Belgii Alexander De Croo. – Myślę, że samo krytykowanie i wytykanie palcem donikąd nas nie zaprowadzi, musimy się więc zaangażować i zrozumieć, jakie będą kolejne kroki – oświadczył.

Szczyt przywódców państw UE zaplanowany jest na 21 i 22 października.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej