RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Katolik, wróg aborcji; chciał poprawić sytuację uchodźców”. Brytyjski poseł ofiarą nożownika

Poseł Partii Konserwatywnej David Amess został zabity w wieku 69 lat (fot. Jeff Overs/BBC News & Current Affairs via Getty Images)
Poseł Partii Konserwatywnej David Amess został zabity w wieku 69 lat (fot. Jeff Overs/BBC News & Current Affairs via Getty Images)

Uchwalał prawo, które pomagało najsłabszym – tak premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson mówił o zamordowanym w piątek pośle Partii Konserwatywnej. David Amess padł ofiarą nożownika w miasteczku Leigh-on-Sea w hrabstwie Essex.

Chciał zamordować premiera i królową. Areszt dla 22-latka

Holenderska prokuratura poinformowała o aresztowaniu przez policję 22-latka tureckiego pochodzenia, który planował zabójstwo premiera Marka...

zobacz więcej

Flagi nad Downing Street i budynkami parlamentu zostały opuszczone do połowy masztu. Boris Johnson mówił o „szoku i smutku”. – Przede wszystkim był jednym z najmilszych i najłagodniejszych ludzi w naszej polityce – stwierdził szef Partii Konserwatywnej.

– Miał wybitne osiągnięcia w uchwalaniu prawa, które pomagało najsłabszym, np. osobom cierpiącym na endometriozę. Pracował nad rozwiązaniami kładącymi kres okrucieństwu wobec zwierząt. Robił tak wiele, by zmniejszyć ubóstwo energetyczne w całym kraju – dodał Boris Johnson.

„To czarny i szokujący dzień” – napisał w oświadczeniu lider opozycji. Keir Starmer podkreślił „głębokie poczucie obowiązku” Amessa. Poczucie, które – jak napisał szef lewicy – wynikało z głęboko przeżywanego katolicyzmu. „To naprawdę okropny dzień dla brytyjskiej polityki” – dodał szef Liberalnych Demokratów, Ed Davey, zapewniając o modlitwie za zmarłego i jego rodzinę.

10 lat temu Cyba zabił Marka Rosiaka. To był mord polityczny

10 lat temu w Łodzi Ryszard Cyba wtargnął do siedziby PiS i zastrzelił Marka Rosiaka – działacza partii i asystenta europosła Janusza...

zobacz więcej

Policja aresztowała 25-letniego podejrzanego. Na razie nie ma oficjalnych informacji o ewentualnych motywach. Telewizja Sky News, powołując się na swoje źródła w policji, twierdzi, że funkcjonariusze nie wykluczają, że chodzić może o terroryzm.

David Amess miał 69 lat. Był ojcem pięciorga dzieci. Lokalnym posłem był od 1997 roku. Po raz pierwszy w Izbie Gmin zasiadł na początku lat osiemdziesiątych. Był aktywnym członkiem lokalnej społeczności katolickiej. Zdecydowanie sprzeciwiał się aborcji. Starał się poprawić sytuację uchodźców przybywających do Królestwa. Opowiadał się za brexitem. Znany był z walki o prawa zwierząt.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
To nie pierwsza taka tragedia. Pięć lat temu w okolicach Leeds zginęła posłanka lewicy Jo Cox. Napastnikiem był wtedy prawicowy ekstremista.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej