RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Aplikacja z tekstem Koranu znika z chińskiego rynku

Aplikacja z tekstem Koranu ma w Chinach ponad milion użytkowników (fot. Shutterstock)
Aplikacja z tekstem Koranu ma w Chinach ponad milion użytkowników (fot. Shutterstock)

Quran Majeed App, używana przez 35 mln muzułmanów na świecie, na żądanie władz w Pekinie została usunięta przez koncern Apple z chińskiego sklepu z aplikacjami – poinformowała w piątek BBC. W bieżącym tygodniu także inna popularna aplikacja o treściach religijnych Olive Tree's Bible App została wycofana z chińskiego rynku. Także Microsoft poinformował, że zamyka swoją sieć społecznościową LinkedIn w tym kraju. 

Apple przegrał walkę o iPhone’y w Chinach

Elektroniczny gigant Apple przegrał spór patentowy z chińskim producentem telefonów. Teoretycznie może to skutkować wstrzymaniem sprzedaży...

zobacz więcej

Apple wycofał dostęp do aplikacji ze względu na zawarte w niej „nielegalne treści”. Nie jest jasne, jakie zasady obowiązujące w Chinach zostały złamane. Producent Quran Majeed App podejmuje próby kontaktu z „chińską administracją cyberprzestrzeni”, by rozwiązać problem – podały media.

„Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania lokalnych przepisów (...). Czasem pojawiają się kwestie, co do których możemy nie zgadzać się z rządami” – czytamy w zapisach, dotyczących polityki praw człowieka firmy Apple.

Ponad milion użytkowników


Aplikacja z tekstem Koranu ma w Chinach ponad milion użytkowników. Chiny są jednym z największych rynków zbytu dla produktów oferowanych przez Apple. Komunistyczna Partia Chin oficjalnie uznaje islam za jedną z religii wyznawanych przez chińskie społeczeństwo a zarazem władze w Pekinie są oskarżane o łamanie praw człowieka, a nawet ludobójstwo popełniane na muzułmańskiej mniejszości Ujgurów zamieszkującej region Sinciang.

Wielkie koszty awarii Facebooka

Brak dostępu do mediów społecznościowych sprawił, że wiele firm przestało działać. Straty poniósł też cyfrowy gigant. Ale to dopiero początek...

zobacz więcej

Aplikacja Olive Tree's Bible App wycofana z chińskiego rynku                      


 W bieżącym tygodniu także inna popularna aplikacja o treściach religijnych  Olive Tree's Bible App została wycofana z chińskiego rynku.

Microsoft zamyka LinkedIn                        


 W czwartek z kolei Microsoft poinformował, że zamyka swoją sieć społecznościową LinkedIn w Chinach, twierdząc, że „konieczność dostosowania się do chińskiego państwa staje się coraz większym wyzwaniem”. Funkcjonowanie portalu prezentującego ścieżki kariery zostało wcześniej zblokowane w przypadku profili kilku dziennikarzy. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej