RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koronawirus. Przeciwnicy przepustek do pracy wyszli na ulice we Włoszech

Manifestanci wyszli w piątek na ulice miast we Włoszech, by zaprotestować przeciwko obowiązkowi posiadania przepustki COVID-19 przez wszystkich pracowników. Tego właśnie dnia wszedł w życie dekret. W całym kraju zmobilizowały się siły porządkowe, by nie dopuścić do paraliżu i blokad.

Fałszywe zaświadczenia dot. COVID-19. We Włoszech grozi za to więzienie

We Włoszech policja ścigająca przestępczość w internecie walczy z narastającym zjawiskiem handlu fałszywymi przepustkami COVID-19. Osobom, które je...

zobacz więcej

Na mocy dekretu rządu Mario Draghiego warunkiem wejścia do miejsca pracy jest okazanie tzw. green pass, wystawianego na podstawie szczepienia, wyleczenia z COVID-19 lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Protesty odbyły się w różnych miastach we Włoszech. Według agencji informacyjnej ANSA, co najmniej 5 tysięcy przeciwników wymogu przepustki sanitarnej uczestniczyło w manifestacji przed portem w Trieście. Niektórzy wykrzykiwali „wolność”, „nie dla green passu” bądź inne slogany przeciwko rządowi Draghiego. Lokalne władze zapewniły, że port pracuje, chociaż z pewnymi spowolnieniami.

Genui protestujący podjęli próbę zablokowania wjazdu dla ciężarówek do portu. Jak podała włoska agencja informacyjna, zebrało się ok. 50 manifestantów. W Ankonie zaś ok. 200 robotników zablokowało dostęp do portu, urządzając pikietę przed bramą wjazdową. Ustawiła się tam długa kolejka tirów i innych samochodów.

Włochy: Fałszywe przepustki COVID-19. Dostawcy szantażują nabywców

Ci, którzy we Włoszech kupili sfałszowane przepustki COVID-19 są teraz szantażowani przez ich dostawców – podały w niedzielę włoskie media. Nabywcy...

zobacz więcej

Rzymie antyszczepionkowcy zgromadzili się w centrum miasta. Grupa manifestantów próbowała zablokować ruch uliczny, ale została powstrzymana przez policję. Wbrew obawom nie doszło do utrudnień w stołecznej komunikacji. Zakład transportu podał, że do pracy nie przyszło kilkudziesięciu kierowców, którzy nie mają przepustki.

Pierwsza w historii manifestacja odbyła się przed lotniczą bazą wojskową Sigonella na Sycylii, gdzie protest zorganizował rano tamtejszy związek zawodowy. Na wiecu, który trwał 25 minut, zgromadziło się kilkudziesięciu pracowników.

Zobacz także: 3,5 mln pracowników bez przepustki sanitarnej we Włoszech


Od wczesnego rana ustawiały się długie kolejki do aptek, w których wykonywane są błyskawiczne testy na koronawirusa. Zgłosili się na nie pracownicy, którzy nie są zaszczepieni. Branża ta spodziewa się „niekończącego się” zapotrzebowania na testy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej