RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Na szczęście mamy Chopina”. Który z uczestników konkursu jest faworytem premiera?

Konkurs Chopinowski w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański)
Konkurs Chopinowski w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Muzyka Fryderyka Chopina podbija serca ludzi na całym świecie; łatwo w niej rozpoznać polski charakter – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, zachęcając do poznawania twórczości wielkiego kompozytora podczas trwającego Konkursu Chopinowskiego.

Konkurs Chopinowski: Sonata h-moll wielkim wyzwaniem dla pianistów etapu III

Preludia, mazurki i sonaty są w obowiązkowym programie III etapu przesłuchań XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina....

zobacz więcej

– Na szczęście mamy Chopina – stwierdził premier w nowym podcaście. Wyjaśnił, że jest to stały komentarz jego znajomego, gdy rozmowa dotyczy trudnej, polskiej historii.

– Teraz muszę powtórzyć jego słowa: tak, całe szczęście, że mamy Chopina. To niesamowite, że jego muzyka podbija serca ludzi na całym świecie, choć w tych dźwiękach tak łatwo rozpoznać polski charakter. Każdego, kto w to wątpi albo nigdy w Chopina się nie wsłuchiwał, naprawdę zachęcam, żeby przekonał się samemu. Teraz jest do tego najlepsza okazja – mówił premier.

– Przekornie można powiedzieć, że Chopin dobrze pokazuje to, o czym mówimy od dłuższego czasu: tak, jesteśmy nieodłączną częścią kultury europejskiej. Jesteśmy na wskroś europejscy, ale fundamentem naszej tożsamości, tym, co najpełniej określa nasz sposób życia i styl zachowania jest właśnie polskość i nasz polski charakter – dodał Morawiecki.

Nawiązując do trwającego Konkursu Chopinowskiego szef rządu podkreślił też, że „Warszawa znów zamieniła się w światową stolicę muzyki”. – Konkurencja w tym roku jest niezwykle zacięta i na wysokim poziomie. Chyba nigdy na tym etapie nie było aż tylu uczestników. I ja się niezwykle cieszę, że wśród uczestników jest aż sześciu Polaków. Przyznam, że mam swojego faworyta, ale kciuki trzymam za wszystkich naszych reprezentantów – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej