RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pierwsza dama matką chrzestną sztandaru ŻW. Uroczystość w Krakowie

Para Prezydencka na uroczystości wręczenia sztandaru wojskowego w Krakowie (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Para Prezydencka na uroczystości wręczenia sztandaru wojskowego w Krakowie (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Nie wszystkie oddziały Żandarmerii Wojskowej w Polsce mają swoje sztandary; oddział w Krakowie zasłużył na swój sztandar służbą dla Rzeczypospolitej; niech ten sztandar zawsze was gromadzi, dodaje otuchy, męstwa i sił – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Święto Żandarmerii Wojskowej. Minister obrony dziękuje żołnierzom

Wielokrotnie dowiedliście profesjonalizmu, oddania oraz wysokich umiejętności. Cieszycie się szacunkiem i uznaniem nie tylko w Polsce, ale również...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w piątek udział w uroczystości wręczenia sztandaru wojskowego Oddziałowi Żandarmerii Wojskowej w Krakowie. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali pierwsza dama oraz zastępca komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Robert Jędrychowski.

– Dziękuję wam żandarmi, żołnierze, żeście na ten sztandar zasłużyli. Nie wszystkie oddziały Żandarmerii Wojskowej w Polsce mają swoje sztandary. Wy od dzisiaj macie. Zasłużyliście na to swoją służbą dla Rzeczypospolitej. Jestem za to ogromnie wdzięczny" - mówił prezydent.

Podkreślił, że sztandar jest ważny nie tylko dlatego, że jest symbolem honoru i żołnierskiego męstwa. – Ale też dlatego, jakie było tradycyjne znaczenie sztandaru, czemu ten sztandar służył. Otóż sztandar służył gromadzeniu rycerzy. W zamęcie bitewnym łopotał na wietrze ponad walczącymi oddziałami i wskazywał żołnierzom, gdzie jest centrum, gdzie są ich towarzysze broni, gdzie toczy się główna walka – mówił Andrzej Duda.

Żandarm i policjant uratowali 9-latkę, która stała na wiadukcie

Żołnierz Żandarmerii Wojskowej i policjant podczas patrolu zauważyli stojącą na wiadukcie 9-letnią dziewczynkę. Dziecko wybiegło wcześniej z domu...

zobacz więcej

– Gratulując wam, tego właśnie wam życzę: żeby ten sztandar zawsze was gromadził, żeby ten sztandar dodawał otuchy, dodawał męstwa, dodawał siły. Niech wam służy – dodał prezydent.

Pierwsza dama wskazywała, że wręczenie sztandaru jest wyrazem uznania dla podejmowanych przez daną jednostkę zadań, a także jest dowodem pokładanego w niej zaufania.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Myślę, że to jest też taki moment, kiedy każdy żołnierz może jeszcze bardziej poczuć się związany z jednostką, ponieważ jest świadomy jej tradycji i jej etosu – dodała Agata Kornhauser-Duda, dziękując za zaufanie i powierzenie jej roli matki chrzestnej sztandaru.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej