RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Chciał zamordować premiera i królową. Areszt dla 22-latka

22-latek chciał zamordować holenderskiego premiera i królową (fot. Shutterstock)
22-latek chciał zamordować holenderskiego premiera i królową (fot. Shutterstock)

Holenderska prokuratura poinformowała o aresztowaniu przez policję 22-latka tureckiego pochodzenia, który planował zabójstwo premiera Marka Ruttego. Media ujawniły, że chciał on także zamordować królową Maksymę.

Z nożem na posła. Zabójstwo w biurze poselskim w Wielkiej Brytanii

Poseł rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej David Amess został w piątek wielokrotnie ugodzony nożem w swoim okręgu wyborczym – podała...

zobacz więcej

Yavuz O. informował o swoich planach już w grudniu 2020 roku. Wymieniał się informacjami na grupie „Wolność bez munduru”, którą założył w komunikatorze Telegram.

„Zamierzam zorganizować grupę, która będzie strzelać do poważnych ludzi” – cytuje młodego mężczyznę dziennik „Algemeen Dagblad”. Z korespondencji, którą ujawniła gazeta, wynika, że planował on zabicie premiera, królowej oraz atak na parlament.

Możliwe są dalsze zatrzymania


Prokuratura poinformowała, że Yavuz O. „aktywnie poszukiwał broni”, a także spotykał się z innymi członkami grupy z komunikatora, aby omawiać swoje plany. Rzecznik prokuratury nie informuje, kiedy dokładnie doszło do zatrzymania, wskazuje jednak, że śledztwo nie jest jeszcze zakończone i możliwe są dalsze zatrzymania.

Trucizna na niemieckiej uczelni. Jest śledztwo ws. usiłowania zabójstwa

Po odkryciu szkodliwej substancji w pojemnikach po napojach na Politechnice w Darmstadt prokuratura przejęła śledztwo i „wszczęła postępowanie w...

zobacz więcej

Wzmocnienie ochrony polityków


We wtorek sąd w Hadze skazał 43-letniego Erika van Z. na karę pięciu miesięcy więzienia za grożenie śmiercią byłej minister spraw zagranicznych Sigrid Kaag. Mężczyzna groził wcześniej śmiercią ministrowi zdrowia Hugo de Jongemu.

Aresztowani pod koniec września pod zarzutem przygotowywania ataku terrorystycznego w Niderlandach młodzi Holendrzy arabskiego pochodzenia również mieli planować zabicie premiera, a także lidera największego ugrupowania opozycyjnego w parlamencie Geerta Wildersa. Kilka tygodni temu media informowały, że marokańska mafia narkotykowa planuje zamach na premiera Ruttego. W konsekwencji szef rządu otrzymał dodatkową ochronę.

Zobacz także -> Masakra w Plymouth. Sprawca po utracie pozwolenia na broń dostał je znowu

W ubiegłym tygodniu rząd poinformował, że w budżecie rsortu sprawiedliwości i bezpieczeństwa zarezerwowano dodatkowe środki na wzmocnienie ochrony polityków.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej