RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sondaż. Ile wynosi przewaga PiS nad PO? Trzy partie poza Sejmem

Sondaż poparcia partii politycznych (fot. PAP/Paweł Supernak)
Sondaż poparcia partii politycznych (fot. PAP/Paweł Supernak)

Na PiS (wraz z Solidarną Polską) zagłosowałoby 35 proc. badanych deklarujących udział w wyborach, na KO – 15 proc., na Polskę 2050 – 11 proc., na Konfederację – 6 proc.; Lewica, KP-PSL i Porozumienie znalazłyby się poza Sejmem – wynika z sondażu CBOS.

Duża zmiana poparcia dla PiS i Konfederacji. Nowy sondaż

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, które notuje wzrost poparcia – wynika z...

zobacz więcej

Gdyby wybory odbywały się w pierwszej połowie października, to największe poparcie miałoby Prawo i Sprawiedliwość (wraz z Solidarną Polską), które mogą liczyć na 35-proc., o 1 pkt proc. więcej niż we wrześniowym badaniu.

Na drugim miejscu, podobnie jak przed miesiącem, znalazłaby się Koalicja Obywatelska, która jest popierana przez 15 proc. respondentów. W stosunku do września poparcie dla KO spadło o 1 pkt proc.

Na podium z 11 proc. wskazań znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni. Jej wynik to również spadek o 1 pkt proc. W parlamencie znalazłaby się także Konfederacja popierana przez 6 proc. respondentów, o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem.

Poniżej progu wyborczej znalazła się Lewica z 4 proc. poparcia, PSL-Koalicja Polska z 2 proc., a także Porozumienie Jarosława Gowina z 1 proc.

Takiego poparcia PiS „nie miało od miesięcy”. Nowy sondaż do Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość notuje najwyższe poparcie od wielu miesięcy – tak wynika z nowego sondażu pracowni Social Changes na zlecenie wpolityce.pl....

zobacz więcej

23 proc. badanych pytanych o preferencje partyjne wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”, a 3 proc. odmówiło odpowiedzi na to pytanie.

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w pierwszej połowie października, chciałoby w nich wziąć udział ponad 78 proc. badanych, to o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem. Obniżył się natomiast odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w głosowaniu – 9 proc. (spadek o 2 pkt proc.). O 1 pkt proc. wzrosła liczba respondentów z góry odrzucających udział w wyborach; w październikowym badaniu jest stanowią oni 13 proc.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 października 2021 roku na próbie liczącej 1161 osób (w tym: 55,2 proc. metodą CAPI, 28,9 proc. - CATI i 15,9 proc. – CAWI).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej