RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Są zręby umowy koalicyjnej w Niemczech. „Partnerzy wytyczyli najważniejszy cel”

Tworzy się koalicja rządowa w Niemczech (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Tworzy się koalicja rządowa w Niemczech (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Przywódcy SPD, Zielonych i FDP ogłosili w piątek w Berlinie, że zalecają swoim partiom rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych w sprawie utworzenia rządu Niemiec. Dokument, który powstał po rozmowach wstępnych, zostanie teraz przedstawiony gremiom partyjnym do zatwierdzenia.

Podział mandatów w nowym Bundestagu

W niedzielnych wyborach do niemieckiego Bundestagu według wstępnych wyników najwięcej głosów zdobyła socjaldemokratyczna SPD – 25,7 proc.,...

zobacz więcej

„Jesteśmy przekonani, że możemy zawrzeć ambitną i trwałą umowę koalicyjną” – czytamy we wspólnym dokumencie trzech partii na temat wyników rozmów wstępnych.

Po spotkaniu szefów partii kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz pochwalił dotychczasowe rozmowy jako pełne zaufania i konstruktywne, mówił o „bardzo dobrym wyniku”.

Scholz podkreślił, że partnerzy uzgodnili, iż najważniejszym celem jest ściślejsza ochrona klimatu. – Będzie to prawdopodobnie największy projekt modernizacji przemysłu w ciągu ostatnich 100 lat – powiedział socjaldemokrata.

Zręby nowej koalicji


Współprzewodnicząca Partii Zielonych Annalena Baerbock stwierdziła, że różnice między partiami zostały otwarcie przedyskutowane w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia. Koalicja SPD, Zieloni i FDP może się stać „koalicją reform i postępu” – dodała Baerbock. Szef FDP Christian Lindner podkreślił odnosząc się do dotychczasowych rozmów: „Zauważyliśmy, że sposób, w jaki poradziliśmy sobie z wyzwaniami na przyszłość, zrobił wrażenie na wielu ludziach i że wielu ludzi zyskało nadzieję, że zmiana jest możliwa”.

Od czasu wrześniowych wyborów do Bundestagu, w których zwyciężyła SPD, trzy partie spotkały się już trzykrotnie na wspólnych rozmowach. W przeciwieństwie do niewiążących rozmów wstępnych, strony uczestniczące w negocjacjach koalicyjnych mają już jasno sprecyzowane cele dotyczące wspólnego rządu. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej