RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czołowi politycy Francji bronią Polski. Są „zszokowani” postawą TSUE

Xavier Bertrand z najwyższym sondażowym poparciem (fot. Jean Catuffe/Getty Images)
Xavier Bertrand z najwyższym sondażowym poparciem (fot. Jean Catuffe/Getty Images)

W 2022 roku we Francji odbędą się wybory prezydenckie, a polityczne emocje już sięgają zenitu. Okazuje się, że jednym z ważnych tematów kampanijnej debaty są relacje z Unią Europejską i to, jak Bruksela traktuje Polskę. Zdaniem sporej grupy polityków głównego nurtu TSUE przekracza kompetencje, bo suwerenność państwa powinna brać górę nad prawem unijnym.

Autorytet prawny Francji masakruje Brukselę. Polski TK ma rację

Jean-Éric Schoettl to sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej w latach 1997-2007 oraz jeden z największych autorytetow prawnych Francji. W...

zobacz więcej

Sytuacji we Francji przyjrzał się dziennik „Rzeczpospolita”. Jak czytamy, przewodnicząca najważniejszego regionu kraju Ile-de-France i czołowa kandydatka do nominacji Republikanów w walce o Pałac Elizejski oświadczyła w telewizji CNews: „Europa sprawuje władzę w ramach traktatów, które mają moc nadrzędną w stosunku do naszego ustawodawstwa, ale nie mogą być nadrzędne wobec naszej tożsamości konstytucyjnej, ani Polski, ani Francji”.

Odnosząc się do ostrej retoryki TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego stwierdziła, że jest tym „zszokowana”.

Zobacz także:   Prezes niemieckiego TK chce „niezależnych sądów” w Polsce. Był politykiem CDU

Ale to niejedyna mocna wypowiedź.

Inny z czołowych przedstawicieli centroprawicy Xavier Bertrand (który zbiera w sondażach największe poparcie wśród Republikanów), również nie szczędził Brukseli ostrych słów. Wprost ocenił, że polskie prawo, podobnie jak francuskie, ma wyższość nad prawem unijnym. Ponieważ część instytucji próbuje to zmieniać, polityk chce wręcz uchwalenia mechanizmów, które będą hamowały zapędy Brukseli.

Były minister minister spraw zagranicznych Francji Michel Barnier ocenił z kolei, że sytuacja, w której kraj jest stale zagrożony wyrokami TSUE, nie powinna mieć miejsca. Chociaż Barnier krytykuje Polskę na poziomie politycznym, to przyznaje, że choć generalnie prawo europejskie powinno mieć prymat nad krajowym, to „nie odnośnie do francuskiej konstytucji”.

Francuska prasa również po stronie Polski?

Rewolucyjna ustawa przeszła. Kukiz: Tusk obiecywał to Polakom latami!

Sejm uchwalił ustawę antykorupcyjną po poprawkach Senatu. By ważny projekt wszedł w życie brakuje już tylko podpisu prezydenta. W rozmowie z...

zobacz więcej

W ostatnich dniach na portalu tvp.info informowaliśmy o obszernym artykule w „Le Figaro”, gdzie głos ws. TSUE zabrał Jean-Éric Schoettl, sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej w latach 1997-2007 oraz jeden z największych autorytetow prawnych Francji. Wskazywał on, że polski Trybunał nie orzekł niczego zaskakującego, a jedynie podważył zasadę „prymatu prawa europejskiego nad krajowymi przepisami konstytucyjnymi”. W ocenie eksperta nie powinno być tu żadnej dyskusji, bo we Francji sądy najwyższe mają podobne stanowisko.

Z kolei dziennik „Le Monde" wyliczył, że orzeczenie, jakie zapadło w Warszawie 7 października, popiera już 10 kandydatów w wyborach prezydenckich.

Zobacz także:   Wyrzucą Polskę z UE? Prof. Gontarski: To oznacza, że Niemcy i Francja wychodzą z nami

„Jest wśród nich deputowany Republikanów Eric Ciotti. Ale także, na drugim biegunie sceny politycznej, reprezentujący komunistów Fabien Roussel. Co jeszcze bardziej zaskakujące, do tego grona wpisał się reprezentujący Partię Socjalistyczną były minister przemysłu, charyzmatyczny Arnaud Montebourg” – pisze „Rzeczpospolita”.

Największe partie tego kraju UE porozumiały się ws. wyboru nowych sędziów TK

Największe parlamentarne ugrupowania Hiszpanii – socjaliści (PSOE) oraz centroprawicowa Partia Ludowa (PP) – porozumiały się w sprawie powołania...

zobacz więcej

„We Francji musimy wyciągnąć wnioski z tego federalistycznego zamachu stanu, którego próbowała Komisja Europejska. W pełni popieram naród polski i jego rząd w egzekwowaniu ich porządku prawnego” – komentował też niedawno w specjalnym oświadczeniu francuski publicysta Eric Zemmour, najważniejszy kontrkandydat Emmanuela Macrona w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji. Więcej o jego stanowisku w tej sprawie przeczytasz  TUTAJ.

Zobacz także:   Komisja Europejska odpowiada na orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego

„Le Figaro” przypomniało, że niemiecki Trybunał w Karlsruhe również odrzucał wyroki TSUE. „Różnica w reakcji na wyroki w Niemczech i Polsce dobrze pokazuje pogardę, jaką zachodnia Europa żywi wobec małych narodów Europy Wschodniej" – przyznano.

Podobną narrację przedstawił lewicowy „l'Opinion”. W analizie jednego ze znanych politologów podkreślono, że „Czas wyjaśnić sprawę i jasno zapisać w traktach europejskich, że niezależnie od przypisanych jej kompetencji Unia jest organizacją międzynarodową i prawo, jakie tworzy, ustępuje zapisom konstytucji narodowych”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej