RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zamordował z łuku pięć osób. Kilka lat temu mówił: „Jestem posłańcem”

Zamachowiec z Norwegii przeszedł na islam (fot. PAP/EPA/TERJE PEDERSEN)
Zamachowiec z Norwegii przeszedł na islam (fot. PAP/EPA/TERJE PEDERSEN)

Espen Andersen Brathen, zabójca pięciu osób w norweskim Kongsbergu, w 2017 r. opublikował w internecie film, w którym określił siebie jako muzułmanina i „posłańca”. – Przychodzę z ostrzeżeniem – mówi w nagraniu, zachęcając do przejścia na islam.

Atak w Norwegii. Policja oficjalnie: Napastnik przeszedł na islam

Mężczyzna, który w mieście Kongsberg zabił z użyciem łuku i strzał pięć osób, przeszedł w przeszłości na islam – potwierdza oficjalnie norweska...

zobacz więcej

W środę wieczorem w Kongsbergu pod Oslo doszło do zamachu terrorystycznego; 37-letni Duńczyk zabił strzałami z łuku pięć osób, w tym cztery kobiety i jednego mężczyznę w wieku 50-70 lat, a dwie ranił. Mężczyzna został zatrzymany przez policję. Ma przejść wstępne badanie psychiatryczne.

„VG” opublikował również zdjęcie mężczyzny. „Nie pracował, mieszkał sam. Jego krąg przyjaciół musiał być ograniczony” – podkreśla dziennik, powołując się na informacje od sąsiadów.

W zeszłym roku Bråthen otrzymał sądowy zakaz zbliżania się do rodziców, do których domu włamał się i groził im rewolwerem, że ich zabije. Jak podała gazeta „Aftenposten”, tłem konfliktu była niechęć do wyprowadzki.

Według „VG” mężczyzna w 2017 r. opublikował w internecie film, w którym określił siebie jako muzułmanina i posłańca. – Przychodzę z ostrzeżeniem – mówi w nagraniu, zachęcając do przejścia na islam.

W czwartek norweskie służby specjalne PST uznały atak w Kongsbergu za akt terroru. Wcześniej Ole Bredrup Saeverud z norweskiej policji potwierdził, że zatrzymany 37-letni obywatel Danii był znany policji w związku z radykalizacją. – Osoba ta przeszła na islam – powiedział Saeverud.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej