RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nieznani sprawcy wdarli się na pokaz filmu Agnieszki Holland w Moskwie

Pokaz filmu Agnieszki Holland w Rosji (fot. Matthias Nareyek/Getty Images)
Pokaz filmu Agnieszki Holland w Rosji (fot. Matthias Nareyek/Getty Images)

W Moskwie na projekcji filmu „Obywatel Jones”, współorganizowanej przez Instytut Polski, wdarli się do sali Stowarzyszenia Memoriał ludzie w maskach, wykrzykując obelgi. Trzech sprawców udało się zatrzymać.

Rosja oskarża pracowników ambasady USA o kradzież

Rosyjskie władze zażądały od ambasady USA w Moskwie, by zawiesiły immunitety dyplomatyczne trzech swoich pracowników, którzy są podejrzani o to, że...

zobacz więcej

Do incydentu doszło w czwartek wieczorem. W Memoriale organizowany był pokaz filmu we współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie.

Około 15 minut po rozpoczęciu projekcji przez wejście służbowe wdarło się około 30 ludzi w maskach zakrywających twarz – powiedziała przedstawicielka Memoriału Irina Ostrowska. Jak oceniła, napastnikami byli młodzi ludzie nazywani „tituszkami”.

Napastnicy weszli na scenę i zaczęli wyzywać zgromadzonych: „Swołocze!”, „Faszyści!”, „Wynocha z Rosji!”, „Nie ma miejsca dla zagranicznych agentów!”. Memoriał został uznany przez władze rosyjskie za organizację pozarządową „pełniącą funkcję zagranicznego agenta”.

Ostrowska dodała, że napastnicy najpierw krzyknęli do zgromadzonych na sali, by położyli się na podłodze. Przyznała, że ten rozkaz mógł wzbudzić lęk, zwłaszcza że wielu gości to starsi ludzie.

Służby: Rosja wykradła formułę szczepionki na COVID-19

Brytyjski kontrwywiad poinformował rząd, że ma dowody, iż rosyjski szpieg osobiście wykradł z firmy AstraZeneca formułę jej szczepionki przeciw...

zobacz więcej

Później napastnicy „w pewnym momencie, zdaje się, zrozumieli, że wezwaliśmy policję; grupą pobiegli do wyjścia. Jednak schwytaliśmy trzech, po prostu stanęliśmy w drzwiach i nie przepuściliśmy ich, a mimo wszystko unikali oni rękoczynów” – relacjonowała.

Na miejsce przyjechała policja, która zabrała trzech sprawców na komisariat. Z policjantami pojechali także pracownicy Memoriału. Na sali pozostali widzowie i pracownicy Memoriału. Policja zebrała od wszystkich zeznania.

Ostrowska wskazała, że projekcja odbyła się zgodnie z przepisami i że film ma odpowiednie zezwolenie. Podkreśliła, że „jest to film absolutnie antywojenny” i że nie może zrozumieć, kto zorganizował incydent i zlecił atak.

Czytaj także: Moskwa zaprasza talibów na obrady dotyczące Afganistanu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej