RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mają poznać historię zesłań Polaków na Syberię. Wizyta ambasadorów UE w Irkucku

Ambasador Polski chce zwrócić uwagę na obecność na Syberii licznych wspólnot polonijnych (fot. Shutterstock, zdj. ilustr.)
Ambasador Polski chce zwrócić uwagę na obecność na Syberii licznych wspólnot polonijnych (fot. Shutterstock, zdj. ilustr.)

Do Irkucka na Syberii przylecieli ambasadorowie krajów Unii Europejskiej. W trakcie dwudniowej wizyty dyplomaci spotkają się z przedstawicielami regionalnych władz oraz lokalnymi przedsiębiorcami. Zaplanowano także wizytę w Muzeum Historii Bajkału w Listwiance, gdzie znajdują się ekspozycje poświęcone badaniom prowadzonym przez polskich naukowców – zesłańców syberyjskich Jana Czerskiego i Benedykta Dybowskiego.

80. rocznica pierwszej, masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR. Wspomnienia deportowanych

Instytut Pileckiego udostępnia wspomnienia deportowanych na Syberię w lutym 1940 roku. W 80. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb...

zobacz więcej

Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski, w trakcie wizyty unijnych dyplomatów zamierza zwrócić szczególną uwagę na historię polskich zesłań i obecność na Syberii licznych wspólnot polonijnych.

Dyplomata w rozmowie z Polskim Radiem zauważył, że Polska jest jedynym państwem Unii Europejskiej, które ma swój Konsulat Generalny w tym regionie Federacji Rosyjskiej.

- Przede wszystkim pamiętamy o naszych rodakach, którzy dramatyczne losy, zesłania i deportacje zmusiły do życia w tych trudnych warunkach syberyjskiej przyrody – podkreślił Krajewski.

W trakcie wizyty w IrkuckuUnii Europejskiej złożą kwiaty na cmentarzu Piwowaricha, aby oddać hołd ofiarom stalinowskich represji, w tym zamordowanym w tym miejscu Polakom.

Przeczytaj także: Rosjanin ujawniał stalinowskich morderców. Odezwał się syn enkawudzisty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej