RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Hiszpańskie służby przejęły dwa transporty kokainy wartej ok. 159 mln euro

Wenezuelski kuter miał na pokładzie ponad 4,2 tony kokainy. (fot. Policia Nacional)
Wenezuelski kuter miał na pokładzie ponad 4,2 tony kokainy. (fot. Policia Nacional)

Ponad 5,4 tony kokainy o wartości ok. 159 mln euro przejęła hiszpańska policja, we współpracy ze służbami Portugalii, Francji, USA i Wenezueli. Największy transport – 4,2 tony narkotyku przejęto na wenezuelskim statku rybackim płynącym do Hiszpanii. Druga partia – 1,25 tony ukryta była w ładunku bananów z Ameryki Południowej.

Megaprzemyt. Cztery tony kokainy miały trafić do Polski

Holenderska prokuratura poinformowała w piątek, że służbom celnym w porcie w Rotterdamie udało się udaremnić ogromny przemyt kokainy. W pojemniku z...

zobacz więcej

Międzynarodową operację wymierzoną w przemytników kokainy, zorganizowali funkcjonariusze hiszpańskiej Policia Nacional (Policja Krajowa) oraz portugalskiej Polícia Judiciária (Policja Sądowa). Wspierały ich lotnictwo i marynarka wojenna Portugalii. Służbom z Półwyspu Iberyjskiego pomagały także organizacje policyjne z Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Wenezueli.

Z informacji operacyjnych wynikało, że przemytnicy kokainy z Ameryki Południowej stosują nową metodę przerzucania towaru do Europy. Narkotyk miał być dostarczany na kutrach rybackich m.in. z Wenezueli, które płynęły na konkretne współrzędne na Atlantyku. Tam towar był przeładowywany na szybkie łodzie motorowe należące do odbiorców „koksu”. Ten sposób przerzucania narkotyków między kontynentami, miał zapewniać przestępcom mniejsze ryzyko wpadki.

Kolumbijskie kartele uruchomiły w Hiszpanii laboratorium do odzyskiwania kokainy

Uderzenie służb hiszpańskich w kolumbijskich narcos na półwyspie. Zlikwidowano laboratorium, w którym odzyskiwano kokainę wmieszaną w farbę.

zobacz więcej

Kokaina zamiast ryb


Na jeden z takich kutrów, holujących szybką łódź, natrafiła francuska marynarka wojenna, po wcześniejszym namierzeniu go przez lotnictwo portugalskie. Marynarze dostali się na pokład jednostki, na której znaleźli 177 paczek zawierających w sumie 4248 kg kokainy.

Zatrzymano ośmiu Wenezuelczyków stanowiących załogę kutra. Jeden z nich zaliczył w 2008 r. wpadkę, gdy na statku, którym płynął znaleziono 2,8 tony kokainy.

W tym samym czasie wenezuelskie służby antynarkotykowe zatrzymały dziewięć innych osób, które wsiadały na statek, z którego przeładowano narkotyki na kuter rybacki.

Ukoronowaniem operacji było ujęcie w Wenezueli trzech narcos odpowiedzialnych za dostawy kokainy do klientów w Europie.
Kokaina zabezpieczona na wenezuelskim statku rybackim (fot. Policia Nacional
Kokaina zabezpieczona na wenezuelskim statku rybackim (fot. Policia Nacional

Kokaina warta 450 mln euro. Przechwycono największy przemyt w Europie

Belgijska policja federalna przechwyciła w porcie w Antwerpii ponad 11,5 tony kokainy ukrytej w ładunku złomu. Tak dużej ilości narkotyku jeszcze w...

zobacz więcej

Bananowy „koks”


Druga akcja hiszpańskich służb nie była już tak spektakularna. Funkcjonariusze Policji Krajowej i Urzędu Podatkowego przeszukali kilka kontenerów w porcie Algeciras. To jedna z „bram” karteli kokainowych do Europy. Operacja ta została przeprowadzona w ramach działań przeciwko handlowi narkotykami w regionie Kadyksu, a także w prowincjach Huelva, Malaga i Sewilla.

W kontenerach zawierających legalny transport bananów do jednego z europejskich dystrybutorów odkryli blisko 980 paczek z kokainą. Funkcjonariusze doliczyli się 1152 kg narkotyku.

Na razie służby nie zdradziły, gdzie miały trafić banany ze specjalnym „dodatkiem”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Przemytnicy liczyli, że nikt nie odkryje kokainy w jednym z bardzo wielu kontenerów z bananami (fot. Policia Nacional)
Przemytnicy liczyli, że nikt nie odkryje kokainy w jednym z bardzo wielu kontenerów z bananami (fot. Policia Nacional)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej