RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Mieli przygotowywać zamach. W Hiszpanii zatrzymano pięciu dżihadystów [WIDEO]

Ekwipunek domniemanych terrorystów, zatrzymanych w Hiszpanii (fot. Policia Nacional)
Ekwipunek domniemanych terrorystów, zatrzymanych w Hiszpanii (fot. Policia Nacional)

Hiszpańska policja aresztowała w Barcelonie i Madrycie pięciu Algierczyków, podejrzanych o przynależność do komórki terrorystycznej tzw. Państwa Islamskiego. Według służb, osoby te przygotowywały atak w Europie. Domniemani terroryści zostali zatrzymani podczas próby kupna karabinku kałasznikowa.

Atak terrorystyczny w Nowej Zelandii. Biskupi: Bądźmy zjednoczeni wobec przemocy

Po piątkowym ataku terrorystycznym, do którego doszło w supermarkecie w Auckland (Nowa Zelandia) episkopat tego kraju wydał oświadczenie. Wezwał w...

zobacz więcej

O zatrzymaniu pięciu podejrzanych o przynależność do organizacji terrorystycznej poinformował Europol, którego eksperci z Europejskiego Centrum Ds. Zwalczania Terroryzmu, pomagali funkcjonariuszom Policia Nacional (Policja Krajowa).

Rozbicie komórki ISIS to pokłosie wielomiesięcznego śledztwa, które zaczęło się od zatrzymania w styczniu 2021 r. w Barcelonie jednego z członków tzw. Państwa Islamskiego oraz dwóch jego wspólników. Z ustaleń operacyjnych wynikało, że mężczyźni ci szykowali zamach terrorystyczny. Okazało się, że są powiązani z algierskim terrorystą o pseudonimie „Szejk”. Mężczyzna ten znany jest europejskim służbom. W 2016 r. aresztowano go w Turcji za udział w organizacji terrorystycznej. Po odzyskaniu wolności „Szejk” zajął się wyszukiwaniem chętnych do przyłączenia się do ISIS. Odwiedził m.in. Malezję, Tanzanię i Algierię.

W marcu 2021 roku odkryto, że pojawił się w Hiszpanii. Działania operacyjne pozwoliły ustalić, że związał się z grupą młodych zradykalizowanych Algierczyków, którzy deklarowali chęć walki pod sztandarami ISIS. „Szejk” i jego „uczniowie” byli stale inwigilowani. Śledczy zbierali dowody na działalności terrorystyczną tej grupy. Kiedy okazało się, że potencjalni terroryści chcą kupić karabinek kałasznikowa, zorganizowano operację specjalną i aresztowano „Szejka” oraz młodych Algierczyków. W ich domach skonfiskowano kilka sztuk amunicji, a także noże oraz maczety.

Policja Krajowa nie ujawniła, gdzie miało dojść do ataku ani jak dokładnie miał on zostać przeprowadzony.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej