RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

USA apelują do Rosji w sprawie dostaw gazu do Europy

Zastępczyni szefa dyplomacji USA Wendy Sherman  (fot.  Tom Williams/CQ-Roll Call, Inc via Getty Images)
Zastępczyni szefa dyplomacji USA Wendy Sherman (fot. Tom Williams/CQ-Roll Call, Inc via Getty Images)

Zastępczyni szefa dyplomacji USA Wendy Sherman wezwała w czwartek wicepremiera Rosji Aleksieja Owierczuka, by Moskwa „robiła więcej” w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europie. USA wezwały też Rosję do ambitniejszych działań w walce ze zmianami klimatu.

„Rosyjski gaz brudny przez emisję metanu, korupcję i szantaż”

Rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie przez znaczną emisję metanu, korupcję, szantaż i manipulacje – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr...

zobacz więcej

Sherman wezwała Rosję, by robiła więcej w celu zapewnienia europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, jednocześnie powtarzając wezwanie sekretarza Kerry'ego, by złożyła wzmocniony narodowy wkład w ramach porozumień paryskich przed spotkaniem COP26” – głosi komunikat Departamentu Stanu USA.

Owierczuk spotkał się w środę w Waszyngtonie zarówno z Sherman, jak i specjalnym wysłannikiem USA ds. klimatu Johnem Kerrym.

Według amerykańskiego resortu dyplomacji, spotkanie miało na celu „wzmocnienie zobowiązania do stabilnych i przewidywalnych relacji dwustronnych”. Sherman miała poruszyć też problemy związane z klimatem inwestycyjnym w Rosji i uczciwym traktowaniem amerykańskich firm.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Podkreśliła też zaangażowanie USA na rzecz wolności słowa w internecie, odnosząc się do presji rosyjskich władz na media społecznościowe, by cenzurować rosyjską opozycję.

„Daily Telegraph” o NS2: USA i Niemcy udają, że ich układ nie jest współczesną Jałtą

Zmniejszając dostawy gazu do Europy, Rosja aranżuje kryzys energetyczny, by zmusić UE do zatwierdzenia gazociągu Nord Stream 2 na jej własnych,...

zobacz więcej

Rosja jest oskarżana o wstrzymywanie dostaw gazu do Europy, której zagrażają niedobory surowca i wysokie ceny. W ten sposób Kreml chce wymusić przyspieszenie wydania zgody na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. W środę rosyjski prezydent Władimir Putin odpierał te zarzuty, nazywając je „absurdem” i dodając, że winę za obecną sytuację ponosi Europa.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Na poparcie swojej tezy, że Moskwa nie używa surowców energetycznych jako broni, Putin oświadczył, że Rosja dostarczała Europie większe ilości surowców, gdy inni producenci ograniczali dostawy, a teraz gotowa jest zwiększyć eksport – stosownie do popytu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej