RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Morawiecki do opozycji: Chcecie UE, w której Polska stoi w kącie

Wystąpienie premiera w Sejmie (fot. Twitter/KPRM)
Wystąpienie premiera w Sejmie (fot. Twitter/KPRM)

Chcecie UE, w której Polska stoi pokornie w kącie i zgadza się na wszystko; to nie jest właściwa postawa, bo kto nie szanuje siebie, nie zdobędzie szacunku innych – podkreślił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do opozycji.

Morawiecki w Sejmie: Polexit to fake news i ordynarne kłamstwo Tuska [WIDEO]

Premier powiedział, że „z kłamstwem się nie dyskutuje, lecz je zwalcza”.

zobacz więcej

– Wy nadal chcecie Unii, w której Polska stoi pokornie w kącie, Polska się zgadza na wszystko, co z tej UE przychodzi. Ale to nie jest właściwa postawa, bo kto nie szanuje siebie, nie zdobędzie szacunku innych – oświadczył Morawiecki.

Niektórzy z was nie mają szacunku do Polski i do Polaków, dlatego w naszej tradycji jesteście raczej tymi, którzy raczej patrzą gdzieś na zewnątrz: gdzie szukać rady, wsparcia. Mieliśmy w przeszłości taki okres, kiedy władze przed 1989 r. patrzyły na „wielkiego brata”. Myślę, że w części polskiej elity ciągle tkwi to, jak syndrom sztokholmski – dodał premier.

– Nie musicie się na nikogo orientować: patrzcie na Warszawę, na Polskę, na miasta i miasteczka, na wieś. To jest suweren, naród polski – podkreślił szef rządu, zwracając się do opozycji. Zapewnił, że rząd podejmuje decyzje suwerennie.

– My się nikogo o zgodę nie pytamy, w jaki sposób mamy chronić polską granicę wschodnią, która jest wschodnią granicą UE. Dzięki temu Polska jest dzisiaj jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie – powiedział Morawiecki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej