RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Propozycja Sterczewskiego: Przy granicy zbudujmy stół, a nie mur

Franciszek Sterczewski jest posłem Koalicji Obywatelskiej (fot. PAP/Leszek Szymański)
Franciszek Sterczewski jest posłem Koalicji Obywatelskiej (fot. PAP/Leszek Szymański)

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; zgodnie z regulacją na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Głosowanie poprzedziła poselska debata, w której na oryginalne stwierdzenie pozwolił sobie poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski.

Sejm podjął decyzję w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; zgodnie z regulacją na polskiej granicy, stanowiącej granicę...

zobacz więcej

– Zamiast budować wyższy mur, postawmy większy stół, przy którym wszyscy się zmieścimy niezależnie od pochodzenia, wyznania czy numeru buta – stwierdził Sterczewski, otwarcie występując przeciwko budowie umocnień na granicy polsko-białoruskiej.

Takie było też stanowisko Koalicji Obywatelskiej, która zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu ustawy.

Ostatecznie za budową solidnych umocnień na granicy zagłosowało 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Z klubu PiS głosowało 226 posłów; wszyscy byli za. Ustawę poparł też cały klub PSL-Koalicja Polska, Konfederacji i Porozumienia, przedstawiciele Kukiz'15, koła Polskie Sprawy, a także trzech posłów niezrzeszonych.

Projekt zgłoszony przez MSWiA był rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Koszt inwestycji to 1,6 mld złotych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej