RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rzecznik rządu o ustawie ws. muru na granicy. „Liczę, że szybko trafi na biurko prezydenta”

Ustawa ws. muru na granicy (fot.  Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Ustawa ws. muru na granicy (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Budowa muru na granicy polsko-białoruskiej to kilkumiesięczny proces, dlatego ustawa w tej sprawie powinna jak najszybciej trafić do prezydenta; mam nadzieję, że nie będzie do niej uchwalonych poprawek – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Sejm podjął decyzję w sprawie budowy zapory na granicy z Białorusią

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; zgodnie z regulacją na polskiej granicy, stanowiącej granicę...

zobacz więcej

Rzecznik był pytany po czwartkowych głosowaniach w Sejmie o kwestię budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. Polityk ocenił, że to dobrze, iż ustawa w tej sprawie została uchwalona.

Sejm przyjął w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; zgodnie z regulacją na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Szacowany koszt planowanej inwestycji to 1 mld 615 mln zł.

Kiedy ustawą zajmie się Senat?


– Teraz czekamy na działania Senatu, a potem to jest, nie ukrywajmy, proces wielomiesięczny – budowa przez kilkaset kilometrów w trudnym terenie, to zajmie parę miesięcy – ocenił Müller, pytany kiedy powstanie mur. – Nie łudzę się, że Senat wyjątkowo szybko zajmie się tą ustawą; skorzysta zapewne z możliwie długiego terminu. Chciałbym się zdziwić – wtedy ta ustawa będzie mogła być przyjęta szybciej. Liczę, że nie będą do niej przyjęte poprawki, bo wtedy to pozwoli, aby pan prezydent (Andrzej Duda) jak najszybciej mógł dostać tę ustawę do ostatecznego rozstrzygnięcia – powiedział.

Rzecznik rządu podkreślił także, że „polskim obowiązkiem oraz obowiązkiem Polski w Unii Europejskiej jest zabezpieczanie wschodniej granicy, tym bardziej, że ruchy migracyjne, ta zorganizowana akcja ze strony reżimu Łukaszenki, wspierana przez Federację Rosyjską, może trwać wiele miesięcy, a nawet lat”. Müller pytany, czy strona polska wystąpi do UE o pomoc w budowie muru, odparł, że to cel własny państwa, a środki na niego są zabezpieczone w budżecie na ten rok. Dodał, że w projekcie nowej ustawy budżetowej przewidziane jest także zwiększenie środków przeznaczanych na wsparcie dla uchodźców.

Czytaj także: Zwłoki mężczyzny blisko granicy. To migrant z Syrii

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej