RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Obywatelka Iraku apeluje do rodaków, by nie wierzyli obietnicom Białorusi

Obywatelka Iraku przebywa w ośrodku dla cudzoziemców (fot. Twitter/Straż Graniczna)
Obywatelka Iraku przebywa w ośrodku dla cudzoziemców (fot. Twitter/Straż Graniczna)

Straż Graniczna opublikowała film, na którym obywatelka Iraku apeluje do swoich rodaków, by nie wierzyli obietnicom służb białoruskich. Kobieta obecnie przebywa w ośrodku dla cudzoziemców – przekazała Straż Graniczna.

Nakryli ich przy granicy z Polską. Łukaszenka rozstawia żołnierzy z karabinami snajperskimi?

Przy granicy z Polską, po białoruskiej stronie, Straż Graniczna zaobserwowała żołnierzy, którzy wcześniej nie byli widziani w tej okolicy. Rzecznik...

zobacz więcej

„Obywatelka Iraku apeluje do swoich rodaków, aby nie wierzyli obietnicom służb białoruskich. Kobieta obecnie przebywa w ośrodku dla cudzoziemców. Zrezygnowała z ubiegania się o ochronę w Polsce, gdyż celem jej podróży były Niemcy. Cudzoziemka chce wrócić do swojego kraju” – napisała w czwartek na Twitterze Straż Graniczna.

Do wpisu załączono film, na którym obywatelka Iraku powiedziała, że ma przekaz do swoich rodaków. – Przekraczanie granicy w ten sposób jest bardzo ciężkie, niebezpieczne. Katastrofa na własne życie i życie rodziny – mówi na filmie migrantka. – Powiedziano nam, że białoruska granica ma otwarte drzwi i Polska sama nas przyjmuje – dodała.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Od początku roku Straż Graniczna udaremniła 18,3 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. miało miejsce w październiku.

Zobacz także: Białoruska Straż Graniczna analizuje z imigrantami, jak nielegalnie przedostać się na terytorium Polski


Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej