RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Trzy grupy migrantów zatrzymane w Bułgarii [WIDEO]

W Bułgarii w ciągu ostatniej doby zatrzymano trzy grupy migrantów, liczące łącznie 70 osób, które nielegalnie przedostały się do kraju. Wszystkie składały się wyłącznie z młodych mężczyzn podających się za Afgańczyków.

Migranci szturmują granicę z Polską. Straż Graniczna opublikowała dane

Straż Graniczna odnotowała w środę 313 nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – przekazała w czwartek ppor. Anna Michalska,...

zobacz więcej

Pierwszą grupę zatrzymano po wypadku drogowym, do którego doszło ok. 70 km na południe od Burgas, w pobliżu granicy z Turcją. Mikrobus, którym jechali migranci, wywrócił się, osiem osób odniosło obrażenia, jedna trafiła do szpitala. Jak poinformowała policja, kierujący pojazdem Bułgar nie miał prawa jazdy i był pod wpływem narkotyków. Migranci przekroczyli granicę z Turcją w okolicach miasta Małko Tyrnowo.

Na drugą grupę policja trafiła w pobliżu miasteczka Magliż w środkowej części kraju. Migranci szli wzdłuż szosy. Okazało się, że przemytnik, który zabrał ich z granicy, opuścił ich. Do takich sytuacji dochodzi częściej, ale zazwyczaj dzieje się to w pobliżu Sofii. Migranci zostali pozostawieni na drodze wieczorem, podczas deszczu; omal nie doszło do wypadku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Trzecia, 16-osobowa grupa została porzucona przez przemytników na autostradzie niedaleko Sofii.

Czytaj także: Premier Bułgarii poinformował, że to Turcy stanowią najliczniejszą grupę wśród migrantów nielegalnie przekraczających granicę kraju

„Wielka fala uchodźców jeszcze nie nadeszła”. Sofia wysłała dodatkowych ludzi na granicę

Wzrasta liczba nielegalnych migrantów, którzy przedostają się do Bułgarii przez granicę z Turcją, chociaż wielka fala uchodźców jeszcze nie...

zobacz więcej

Według statystyk bułgarskiego resortu spraw wewnętrznych między styczniem a sierpniem zatrzymano 1261 osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę, cztery razy więcej w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r. Wbrew powszechnej opinii mówiącej, że wśród migrantów dominują Afgańczycy i Irakijczycy, między czerwcem a sierpniem największą grupę zatrzymanych stanowili Turcy.

W ośrodkach dla migrantów, które mogą przyjąć do 7 tys. osób, wciąż są wolne miejsca. Migranci, którzy nielegalnie przedostają się do Bułgarii, traktują ten kraj jako punkt tranzytowy i zazwyczaj szybko go opuszczają, udając się przez Serbię dalej na zachód Europy.

Zobacz także: Bułgaria chce więcej pieniędzy od UE, by powstrzymać migrantów z Turcji


W latach 2015-2016 wzdłuż 259-kilometrowej granicy Bułgarii z Turcją zbudowano ogrodzenie ochronne z drutu kolczastego, które według ustaleń MSW z maja było w złym stanie i miejscami nie spełniało swojej funkcji. Obecnie wojsko przeprowadza remont ogrodzenia.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej