RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prawie 300 milionów migrantów na całym świecie. Gdzie jest ich najwięcej?

Liczba osób mieszkających poza krajem pochodzenia to rekordowe 280 mln (fot. Marco Di Lauro/Getty Images)
Liczba osób mieszkających poza krajem pochodzenia to rekordowe 280 mln (fot. Marco Di Lauro/Getty Images)

Europa jest obszarem najbardziej dotkniętym zjawiskiem migracji. Liczba osób przemieszczających się tu w poszukiwaniu lepszych warunków życia dochodzi do 87 mln – wynika z raportu nt. migrantów zaprezentowanego przez włoską Caritas i Fundację Migrantes.

Polacy aresztowani na Węgrzech. Próbowali przemycić syryjskich emigrantów

Aresztowano troje Polaków i Pakistańczyka, którzy usiłowali przewieźć przez Węgry spod granicy serbskiej pod austriacką ośmiu nielegalnych...

zobacz więcej

W raporcie przedstawiono sytuację migrantów w 2020 r. w ujęciu ogólnoświatowym, jak i szereg kwestii dotyczących migracji we Włoszech, m.in. wpływu pandemii na warunki życia i pracy obcokrajowców czy zjawisko nieobecności tematyki migracyjnej w mediach w czasie COVID-19.

Na całym świecie liczba osób mieszkających poza krajem pochodzenia to rekordowe 280 mln.

Liczba migrantów w poszczególnych regionach świata to prawie 87 mln w Europie, 59 mln w Ameryce Północnej oraz blisko 50 mln w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. W ciągu ostatnich 20 lat zanotowano znaczący wzrost migrantów w rejonach objętych kryzysami humanitarnymi, m.in. konfliktem syryjskim, który spowodował napływ 9 mln uchodźców i azylantów. W Europie całkowity wzrost wyniósł 30 mln, zaś w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie około 29 mln.

Skąd pochodzą migranci?


Stany Zjednoczone Ameryki pozostają głównym celem międzynarodowych migracji, z 51 milionami migrantów w 2020 r., czyli 18 proc. ogółu na świecie. Za nią plasują się Niemcy z około 16 milionami migrantów, Arabia Saudyjska z 13 milionami, Federacja Rosyjska z 12 milionami i Wielka Brytania z 9 milionami. Spośród 20 najpopularniejszych kierunków 17 to kraje o wysokim, średnim lub wysokim dochodzie, z których większość znajduje się w Europie. Dane dotyczące największej liczby przymusowych migrantów wskazują na bardzo spolaryzowaną rzeczywistość w dwóch obszarach globu: na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Jedna piąta zarejestrowanych na świecie przesiedleńców pochodzi z Syrii (6,7 mln), jedna szósta z Palestyny (5,7 mln), a ponad 4 mln z Wenezueli.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej