RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Korespondent TVN: Polsce nie grozi polexit, tylko wypchnięcie przez Brukselę

Zdaniem dziennikarza TVN polexit nie grozi Polsce (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Zdaniem dziennikarza TVN polexit nie grozi Polsce (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

„Polski rząd powtarza, że nie chce wychodzić z Unii Europejskiej. I tu przyznajmy mu rację, bo rzecz nie w tym, że PiS chciałaby Unię opuścić, ale w tym, że chciałaby pozbyć się związanych z nią obowiązków, zachowując korzyści” – uważa korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. Po chwili dochodzi do wniosku, że warto postawić pytanie, które „nie dotyczy tego, czy grozi nam polexit, ale czy grozi nam wyp...l”.

Premier Morawiecki weźmie udział w debacie nt. Polski w PE

Premier Polski Mateusz Morawiecki weźmie udział w zaplanowanej na najbliższy wtorek debacie w Parlamencie Europejskim, która będzie poświęcona...

zobacz więcej

Czym jest wspomniany „wyp...l”? Zdaniem Sokołowskiego to „wypieranie Polski poza unijny margines”.

Dziennikarz TVN24 przyznaje, że „Trybunał Sprawiedliwości UE kompetencje Unii rozszerza, co budzi wątpliwości nie tylko w Polsce”. Przypomina spory, jakie toczyły trybunały z TSUE w innych krajach.

„We Francji nie spodobała się decyzja zabraniająca nakładania na operatorów obowiązku przechowywania danych dotyczących m.in. lokalizacji użytkowników. W Niemczech Federalny TK orzekł, że Europejski Bank Centralny przekroczył swoje uprawnienia, skupując od 2015 roku obilgacje krajów strefy euro” – czytamy w tekście opublikowanym na tvn24.pl. Zdaniem autora to właśnie „te orzeczenia zachęciły polski rząd, by wysłać pytania do TK i w ten sposób decyzje TSUE podważyć (...), bo skoro Niemiec może, to czemu nie Polak?”.

Co jeśli Polska nie zechce się podporządkować?


A co jeśli Polska nie zechce podporządkować się woli Brukseli? Według Sokołowskiego UE ma narzędzia, aby radzić sobie z niepokornymi rządami.

To „blokowanie KPO, wstrzymywanie środków finansowych dla regionów, gdzie przyjęto uchwały uderzające w osoby LGBT+ (...). Zaraz doliczyć do tego trzeba będzie kolejne kary za łamanie orzeczeń TSUE, potrącenie z funduszy niespłaconych grzywien za Turów oraz nowy mechanizm, łączący wszystkie fundusze z zasadami praworządności.” Korespondent konkluduje, że „nie polexit, ale wyp...l jest groźniejszy”. Kiedy to będzie miało miejsce? Gdy „Polska zostanie wyparta na unijny margines”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej