RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Największe partie tego kraju UE porozumiały się ws. wyboru nowych sędziów TK

Kongres Deputowanych – izba niższa dwuizbowego parlamentu hiszpańskiego (fot. Shutterstock/b-hide the scene)
Kongres Deputowanych – izba niższa dwuizbowego parlamentu hiszpańskiego (fot. Shutterstock/b-hide the scene)

Największe parlamentarne ugrupowania Hiszpanii – socjaliści (PSOE) oraz centroprawicowa Partia Ludowa (PP) – porozumiały się w sprawie powołania nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego – ogłosił w czwartek premier Pedro Sanchez, zapowiadając, że powołanie nastąpi około 25 października.

Kaleta: System w Polsce jak w Hiszpanii i decyzją sędzi z Hiszpanii ma być zawieszony

TSUE znów ma zastrzeżenia do polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem rozwiązania wprowadzane w Polsce od lat funkcjonują w innych państwach UE...

zobacz więcej

Umowa pomiędzy współrządzącym krajem PSOE a PP została zawarta w ciągu niespełna doby od przedstawionej w środę w parlamencie przez szefa „Ludowców” Pablo Casado propozycji odnowienia składu TK.

Nowi sędziowie będą musieli otrzymać poparcie 3/5 członków parlamentu. Jak sprecyzował w czwartek premier Sanchez, największe ugrupowania porozumiały się też w sprawie powołania nowych członków Trybunału Obrachunkowego, odpowiednika polskiej NIK, a także Hiszpańskiej Agencji ds. Ochrony Danych oraz rzecznika praw obywatelskich.

Szef centrolewicowego rządu wyjaśnił, że w dalszym ciągu nie udało się wypracować porozumienia co do mianowania nowych sędziów Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ), której skład jest niezmienny od ponad 2 lat. Ten główny organ władzy sądowniczej jest m.in. odpowiedzialny za rozpatrywanie kandydatur na sędziów.

Zobacz także: Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił wyrok TSUE


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej