RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Białoruski chargé d’affaires wezwany do MSZ

Chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski został w czwartek wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych – poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Zwłoki mężczyzny blisko granicy. To migrant z Syrii

Załoga policyjnego śmigłowca patrolująca teren objęty stanem wyjątkowym w okolicach wsi Klimówka (woj. podlaskie) odnalazła ciało mężczyzny....

zobacz więcej

Jasina w rozmowie z TVP Info wyjaśnił, że rozmowa dotyczyła „stale pogarszającej się sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zagrożeń i ryzyka tworzonego przez postępowanie państwa białoruskiego oraz sytuacji uniemożliwienia dotarcia na Białoruś konwoju humanitarnego wysłanego przez państwo polskie”.

Mówił też, że dzisiaj znaleziono ciało kolejnej osoby; „zginęła w wyniku hybrydowych działań Białorusi, sprowadzającej na swój teren osoby, które nielegalnie próbują przekroczyć granicę Polski”.

Jak zaznaczał, „w dalszym ciągu nie mamy odpowiedzi od państwa białoruskiego na temat konwoju humanitarnego, który miał zostać przez władze białoruskie wpuszczony, aby pomóc osobom, które tam się znajdują w trudnej sytuacji”.

Jasina wskazał, że podczas rozmowy z białoruskim dyplomatą „mieliśmy generalnie do czynienia z takim samym zachowaniem jak zwykle”.

– Zaprzeczył tym działaniom skierowanym przeciw Polsce. Nie skomentował kwestii konwoju i nie odniósł się do wielu rzeczy – wyliczał rzecznik.

Zapewnił, że strona polska przedstawia dowody na prowokacje na granicy ze strony Białorusinów im samym oraz opinii publicznej. – Nie unikamy przedstawiania dowodów. To, jak odpowiada na to stron białoruska, to jej wybór – powiedział. Dodał, że nie ma planu dalszych spotkań ze stroną białoruską. – Spotkania są generowane, kiedy są potrzebne – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej