RAPORT

Pogarda

Franciszek: Aborcja to zabójstwo, nie można być wspólnikiem

Papież Franciszek położył nacisk na znaczenie sprzeciwu sumienia (fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
Papież Franciszek położył nacisk na znaczenie sprzeciwu sumienia (fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

Najnowsze

Popularne

– Aborcja to zabójstwo, niedozwolone jest to, by stać się wspólnikiem – powiedział papież Franciszek włoskim farmaceutom szpitalnym w czwartek. Położył nacisk na znaczenie sprzeciwu sumienia.

Franciszek: Wiara to nie relacja handlowa z Bogiem

Wiara nie jest obowiązkiem ani monetą przetargową – powiedział w niedzielę papież Franciszek wiernym. Mówił, że trzeba wyzwolić się z „wiary...

zobacz więcej

Podczas spotkania z przedstawicielami włoskiego stowarzyszenia farmaceutów szpitalnych Franciszek podkreślił: „Jesteście zawsze na służbie życiu ludzkiemu. To może prowadzić w pewnych przypadkach do sprzeciwu sumienia, który nie jest brakiem wierności, ale przeciwnie – wiernością wobec własnego zawodu, jeśli umotywowana jest w ważny sposób”.

– Jest to także denuncjowanie niesprawiedliwości wyrządzonej niewinnemu i bezbronnemu życiu – dodał papież.

Następnie zaznaczył, że w bardzo jasny sposób wypowiada się w kwestii aborcji; „to jest zabójstwo i niedozwolone jest to, by stać się wspólnikiem” – stwierdził.

Zobacz także: Viktor Orban: Zgadzamy się w kwestii rodzin z papieżem

– Naszym obowiązkiem jest bliskość; być blisko zwłaszcza kobiet po to, by nie dojść do myślenia o rozwiązaniu aborcyjnym, bo w rzeczywistości nie jest to rozwiązanie – oświadczył Franciszek.

Odnotował, że pojawiają się opinie, iż należałoby znieść sprzeciw sumienia. – To jest etyczna prywatność każdego pracownika służby zdrowia i ona nie podlega negocjacjom, nigdy – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej