RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sellin: Dostaniemy wszystkie unijne pieniądze, które się nam należą

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin (fot. PAP/Roman Zawistowski)
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Bez tych środków rzeczywiście prawdopodobnie byśmy sobie poradzili, ale nie mamy zamiaru z nich rezygnować i będziemy o nie walczyć i je dostaniemy; wszystkie. Zarówno perspektywę finansową 21-27 jak i pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy, bo nam prawnie należą – powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin.

Złoty może się umocnić. Dobra perspektywa dla polskiej waluty

Złoty w niewielkim stopniu reaguje na umacniającego się dolara. W najbliższym czasie może zbliżyć się do poziomu 4,56/EUR – oceniają ekonomiści....

zobacz więcej

Sellin w RMF24 był m.in. pytany o fundusze unijne dla Polski i rosnące ceny paliw. Podkreślił, że „w czasie naszych rządów Polakom pod względem materialnym żyje się lepiej, więcej zarabiają, mają więcej w portfelach i stać ich na więcej. Musimy jako odpowiedzialna władza dbać o to, żeby się budżet spinał, wiadomo, że jest bardzo ambitny”.

Dodał, że obecnie procedowany budżet na 2022 r. zakłada dochody w wysokości 480 mld zł, a wydatki ponad 512 mld zł.

Sellin o Funduszu Odbudowy


– Pieniędzy unijnych potrzebujemy, bo się nam po prostu należą. Mamy nadwyżkę w porównaniu z budżetem, który uchwaliliśmy w tym roku, w wysokości 80 mld zł. To roztropne działanie fiskalne mojego rządu. I mogliśmy te pieniądze w połowie przeznaczyć na spłatę długów, a w połowie na istotne cele społeczne. Rzeczywiście pod względem budżetowym Polska zarabia bardzo dużo pieniędzy w złotówkach, ale to nie znaczy, że mamy lekką ręką rezygnować z tego, co nam się należy z budżetu Unii Europejskiej – powiedział Sellin.

Zaznaczył, że bez tych środków „prawdopodobnie byśmy sobie poradzili, ale nie mamy zamiaru z nich rezygnować i będziemy o nie walczyć i je dostaniemy; wszystkie. Zarówno perspektywę finansową 21-27 jak i pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy, bo nam prawnie należą”.

Norweski rząd wesprze fuzję Lotosu z Orlenem

Norges Bank zagłosuje za wydzieleniem gdańskiej rafinerii, co zwiększa szanse na sukces skarbu państwa na walnym zgromadzeniu Lotosu, a w...

zobacz więcej

Sellin zapytany, dlaczego Polska finansuje działania stowarzyszenia Roberta Bąkiewicza, podkreślił, że to nie Polska finansuje takie działania, ale Fundusz Patriotyczny. Jego administratorem jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Na czele instytutu stoi prof. Jan Żaryn.

– Kierujemy się zasadą autonomii, że instytucje kultury również nam podległe, jeżeli mają jakiś program grantowy, to go uruchamiają, powołują grupę ekspertów, oceniają wnioski i decydują, kto spełnia wymagania – powiedział Sellin.

Co z Marszem Niepodległości?


Dodał, że nie wybiera się na Marsz Niepodległości, bo chodzi na uroczystości i marsze organizowane przez jego środowisko polityczne.

– To wydarzenie, przyznaję, w sposób bardzo udany, bo te emocje chce manifestować bardzo wielu Polaków, zorganizowało inne środowisko polityczne, które nie jest mi bliskie. Na to się nie wybieram, idę na Festiwal Niepodległa, bo my to organizujemy – zaznaczył Sellin.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej