RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Atak w Norwegii. Policja oficjalnie: Napastnik przeszedł na islam

Atak łucznika w Norwegii (fot. PAP/EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN)
Atak łucznika w Norwegii (fot. PAP/EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN)

Najnowsze

Popularne

Mężczyzna, który w mieście Kongsberg zabił z użyciem łuku i strzał pięć osób, przeszedł w przeszłości na islam – potwierdza oficjalnie norweska policja. Służby były zaniepokojone oznakami jego radykalizacji.

Zastrzelił z łuku pięć osób. Policja już wie, kim jest napastnik

Podejrzany o zabicie pięciu osób w Norwegii napastnik z łukiem to 37–letni Duńczyk – poinformowała w czwartek norweska policja. Do ataku doszło w...

zobacz więcej

Ole Bredrup Saeverud z norweskiej policji potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów, że zatrzymany 37-letni obywatel Danii był znany policji w związku z radykalizacją. – Osoba ta przeszła na islam – stwierdził Saeverud.

W ataku łucznika zginęło pięć osób; cztery kobiety i jeden mężczyzna w wieku między 15 a 70 lat. Jak podano, dwie inne osoby są ciężko ranne, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Liczba ofiar śmiertelnych środowego ataku jest największą w Norwegii od czasu masakry na wyspie Utoya, dokonanej przez Andersa Breivika w 2011 roku. W zamachu zginęło wtedy 77 osób.

Kongsberg liczy około 28 tys. mieszkańców. Minister sprawiedliwości Monica Maeland w ostatnim dniu urzędowania nakazała policjantom w całym kraju stałe noszenie broni podczas pełnienia służby. Norweska policja na co dzień nie jest uzbrojona, pistolety są zdeponowane w radiowozach lub na komisariatach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej