RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Duńscy piłkarze nagrodzeni za fair play. Tego meczu z Euro 2020 nie zapomną nigdy

Zawodnik doznał ataku serca podczas meczu z Finlandią (fot. Visionhausl/Getty Images)
Zawodnik doznał ataku serca podczas meczu z Finlandią (fot. Visionhausl/Getty Images)

„Miłość do sportu i walka ich kolegi o życie sprawiły, że piłkarze Danii podjęli decyzję o kontynuowaniu meczu zamiast o jego przełożeniu” – napisał Międzynarodowy Komitet Fair Play (CIFP) w uzasadnieniu przyznania nagrody za 2021 r. futbolowej reprezentacji tego kraju. Chodzi o dramatyczne wydarzenia z pierwszego spotkania Duńczyków w czasie Euro 2020 z Finlandią. W trakcie meczu pomocnik Chris Eriksen upadł na murawę; jak się okazało, w wyniku zawału serca. Postawa jego kolegów z zespołu przyniosła im uznanie na całym świecie. Spotkanie zostało wznowione tego samego wieczoru, choć duńscy piłkarze byli zdruzgotani tragicznymi wypadkami.

As Kjaer. To on pierwszy ratował Eriksena

Zwykle na takie miano można zasłużyć w finale, półfinale, rzadziej na wcześniejszym etapie zmagań. Euro 2020 swojego bohatera zyskało już drugiego...

zobacz więcej

Po tym, jak Eriksen padł na murawę stadionu Parken w Kopenhadze, koledzy rzucili się na pomoc. Jako jeden z pierwszych pojawił się na miejscu kapitan reprezentacji Danii, obrońca Simon Kjaer (AC Milan); udzielił mu pierwszej pomocy.

Szybko się okazało, że potrzeba jest natychmiastowa reanimacja pomocnika Interu Mediolan. Gdy lekarze reanimowali piłkarza, jego koledzy otoczyli go kołem, nie pozwalając, by kamery telewizyjne przekazywały dramatycznych scen na cały świat.

Reprezentanci Danii, w większości bardzo młodzi, byli niezwykle poruszeni wypadkami na boisku.

W pewnym momencie na murawie pojawiła się żona Chrisa Eriksena. Przerażoną i zrozpaczoną kobietę wsparli od natychmiast selekcjoner Duńczyków Kasper Hjulmand, bramkarz Kasper Schmeichel i Simon Kjaer. Po długiej reanimacji służbom medycznym udało się przywrócić akcję serca Chrisa Eriksena jeszcze na murawie. Duńczycy po naradzie zgodzili się dokończyć spotkanie tego samego wieczoru; nie mieli wielkiego wyboru: mogli jeszcze „dogrywać” mecz następnego dnia w południe.

Euro 2020, Dania - Finlandia: Duńczycy dokończyli mecz


Eriksen został przewieziony do szpitala i poddany zabiegowi wszczepienia kardiowertera-defibrylatora (ICD). Po kilku dniach, po opuszczeniu szpitala, odwiedził w Helsingor kolegów z reprezentacji. W kolejnym meczu Danii na Euro – z Belgią – zawodnicy obydwu drużyn i holenderski sędzia przerwali mecz w 10. minucie (z tym numerem na koszulce gra Eriksen) i ze skandującymi imię piłkarza kibicami wsparli kolegę z drużyny.

Murem za Eriksenem. Fantastyczna postawa duńskich piłkarzy

Dobre wieści dochodzą z Kopenhagi. Christian Eriksen, który miał zawał serca w trakcie meczu Dania – Finlandia, został przetransportowany do...

zobacz więcej

Piłkarze Danii mimo tragicznych chwil, jakie przeżyli na samym początku turnieju, rzutem na taśmę wywalczyli awans do 1/8 finału. Potem dotarli do półfinału Euro, w którym po dogrywce ulegli Anglii 1:2.

„Miłość do sportu i walka ich kolegi o życie sprawiły, że piłkarze Danii podjęli decyzję o kontynuowania meczu zamiast o jego przełożenia, choć były takie propozycje. Mimo że przegrali, to udowodnili, że solidarność, współczucie i troska o siebie nawzajem jest zasadniczym elementem sportu, bez którego nie ma prawdziwej rywalizacji” – napisano w oświadczeniu CIFP.

Po meczu z Finlandią, który został dokończony po ponad godzinnej przerwie, duńscy piłkarze byli rozbici. Także Kjaer, który w 60. minucie meczu poprosił trenera o zmianę. Okrzyknięty po meczu bohaterem, podkreślał, że zrobił to, co było konieczne. „Nie czuję się bohaterem i nie chcę być tak nazywany. Zrobiłem to, co trzeba było zrobić” – zaznaczył w wywiadzie dla „Corriere della Sera”.

Nagrodę z rąk przewodniczącego międzynarodowego komitetu Jeno Kamutiego odebrał w imieniu drużyny Danii właśnie Kjaer, wieloletni przyjaciel Eriksena – poinformował serwis insidethegames.biz.

Kapitan reprezentacji Danii i medycy, którzy uratowali życie Chrisa Eriksena, w sierpniu tego roku otrzymali nagrodę prezydenta UEFA. W sumie nagrodzonych zostało dziewięć osób.

– Każdy z nich jest prawdziwym bohaterem i dziękuję im za to, co zrobili w trakcie tego spotkania – powiedział wtedy szef UEFA Aleksander Ceferin.CIFP został założony w 1963 r. Nagrody przyznawane są corocznie osobom, zespołom i fundacjom w uznaniu ich zaangażowania na rzecz fair play.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej