RAPORT

Wojna na Ukrainie

800 tys. euro w rok. Pytania o „inne dochody” Radosława Sikorskiego

Radosław Sikorski (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Radosław Sikorski (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej, poza pracą w Parlamencie Europejskim uzyskuje dochody z 12 innych źródeł – wynika z raportu Transparency International EU. Jak obliczono, polityk za wykonywanie innych zajęć przez rok zarobił od 588 do 804 tys. euro.

Incydent w Bydgoszczy. Na manifestacji PO mężczyzna rozpuścił śmierdzący gaz

Ze strzykawką w dłoni skradał się na manifestacji za politykami PO. Podejrzanie zachowującego się mężczyznę zatrzymali nieumundurowani...

zobacz więcej

Transparency International EU poinformowało, że z analizy deklaracji majątkowych wszystkich 704 europosłów wynika, iż ponad jedna czwarta (27 proc.) z nich zadeklarowała zewnętrzne dochody (łącznie od 3,9 do 11,5 mln euro).

Stowarzyszenie twierdzi, że około 15 proc. eurodeputowanych, którzy mają „zewnętrzne dochody”, w swoich oświadczeniach zamieściło niejasne lub ogólne opisy stanowisk, co podważa ich prawdziwość. Politycy w swoich oświadczeniach wpisywali m.in.: ogólna „działalność gospodarcza”, „wolny strzelec”, „prawnik na emeryturze”, „właściciel firmy konsultingowej”, „członek organu nadzorczego”.

Przypomnijmy, posłowie do PE mogą uzyskiwać zewnętrzne dochody, ale muszą przedstawić szczegółowe informacje na ten temat w publicznie dostępnych deklaracjach finansowych. Niemniej jednak organizacje alarmują, że przekazywane dane są często niejasne, a wykonywane „poboczne” zadania mogą powodować konflikt interesów.

Raport Transparency International i majątek Sikorskiego


Transparency International EU szczególną uwagę zwraca na europosła z Polski – Radosława Sikorskiego, przedstawiciela Platformy Obywatelskiej.

Giertych do Sikorskiego: Zapytaj Ziemkiewicza o córkę, mi nie wypada

Rafał Ziemkiewicz został w sobotę zatrzymany i niewpuszczony do Wielkiej Brytanii, gdzie razem z żoną miał towarzyszyć córce w inauguracji roku...

zobacz więcej

„Niektóre z wymienionych rodzajów działalności niosą ze sobą znaczne dochody zewnętrzne. Np. eurodeputowany Radosław Sikorski zadeklarował 40 tys. euro miesięcznego wynagrodzenia za »konsultacje«” – czytamy. Z raportu wynika, że Sikorski z 12 dodatkowych zajęć miał dochód od 588 048 do 804 tys. euro.

Wynik Sikorskiego jest najwyższy (jeśli chodzi o maksymalny dochód) wśród innych europosłów. W oświadczeniu przesłanym Politico Sikorski zakwestionował ustalenia organizacji, twierdząc, że jego zewnętrzne dochody były „znacznie mniejsze” niż przedstawione w raporcie.

Polityk twierdzi, że dzieje się tak, bo w oświadczeniu złożonym w PE zawarł kilka wpisów następnie powielonych „w celu spełnienia wymogów” określonych w przepisach. Poseł oświadczył, że „zaktualizuje deklarację, aby było to jaśniejsze”.

Sikorski nie jest jedynym europosłem z Polski, którego ujęto w raporcie Transparency International EU. Znalazł się tam też Tomasz Frankowski (PO), który za trzy dodatkowe zajęcia miał otrzymać dochód maksymalnie 180 tys. euro.

Z pięciu innych zajęć europoseł Bogusław Liberadzki miał z kolei uzyskać maks. 120 tys. euro. Z kolei Magdalena Adamowicz za siedem innych zajęć miała otrzymać prawie 78 tys. euro. W statystyce znalazł się też Karol Karski (za sześć zajęć miał otrzymać maks. 72 tys. euro).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej