
Astronomowie wykryli zaskakujący sygnał radiowy, który nadlatuje do Ziemi ze środka Drogi Mlecznej. Fale nie pasują do żadnego znanego obiektu. Swoje obserwacje opisali właśnie na łamach „The Astrophysical Journal”.
Astronomowie odkryli układ planetarny złożony z sześciu planet, które krążą w bardzo zsynchronizowany sposób, w łańcuchu tzw. rezonansów...
zobacz więcej
Wiele rodzajów kosmicznych ciał emituje elektromagnetyczne fale o różnych długościach – przypominają naukowcy z University of Sydney. Wraz z ogromnymi postępami radioastronomii rozwinęło się szerokie pole badań obiektów, które wysyłają fale radiowe – pulsarów, supernowych czy wybuchów gwiazd.
Jednak obserwacje opisane właśnie na łamach „The Astrophysical Journal” przez badaczy z Australii i ich kolegów z inny państw trudno jest wytłumaczyć.
Statek kosmiczny Sojuz MS-15 z trójką astronautów powracających z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wylądował w Kazachstanie. Załoga wróciła...
zobacz więcej
– Najpierw myśleliśmy, że to pulsar – bardzo gęsta, obracająca się, martwa gwiazda – lub gwiazda, na której zachodzą silne erupcje. Jednak sygnał z nowego źródła nie pasuje do tego, czego byśmy się po tych obiektach spodziewali – opowiada ekspert.
Odkrycie to wynik programu badawczego Variables and Slow Transients (VAST), nakierowanego właśnie na poszukiwania nietypowych obiektów, prowadzone z pomocą teleskopu CSIRO's ASKAP w Australii.
Ponowna analiza danych zebranych za pomocą kosmicznego teleskopu Kepler wykazała istnienie egzoplanety o rozmiarach Ziemi. Kepler-1649c krąży w...
zobacz więcej
– Informacje, którymi dysponujemy, ujawniają pewne wspólne cechy z inną nową klasą tajemniczych obiektów, znanych jako przejściowe obiekty radiowe centrum galaktyki (GCRT - Galactic Centre Radio Transients), do których należy cosmic burper – mówi prof. David Kaplan z University of Wisconsin-Milwaukee.