RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Astronomowie wykryli zaskakujący sygnał radiowy z centrum galaktyki

Naukowcy swoje odkrycie opisali na łamach  „The Astrophysical Journal” (fot. Shutterstock)
Naukowcy swoje odkrycie opisali na łamach „The Astrophysical Journal” (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Astronomowie wykryli zaskakujący sygnał radiowy, który nadlatuje do Ziemi ze środka Drogi Mlecznej. Fale nie pasują do żadnego znanego obiektu. Swoje obserwacje opisali właśnie na łamach „The Astrophysical Journal”.

Nowe odkrycie w kosmosie. Układ z sześciu planet krąży w zgodny sposób

Astronomowie odkryli układ planetarny złożony z sześciu planet, które krążą w bardzo zsynchronizowany sposób, w łańcuchu tzw. rezonansów...

zobacz więcej

Wiele rodzajów kosmicznych ciał emituje elektromagnetyczne fale o różnych długościach – przypominają naukowcy z University of Sydney. Wraz z ogromnymi postępami radioastronomii rozwinęło się szerokie pole badań obiektów, które wysyłają fale radiowe – pulsarów, supernowych czy wybuchów gwiazd.

Jednak obserwacje opisane właśnie na łamach  „The Astrophysical Journal”  przez badaczy z Australii i ich kolegów z inny państw trudno jest wytłumaczyć.

Sygnał losowo załącza się i wyłącza


– Najdziwniejsze w odkrytym sygnale jest to, że ma silną polaryzację. Oznacza to, że światło oscyluje tylko w jednym kierunku, ale kierunek ten skręca z upływem czasu. Także jasność obiektu dramatycznie się zmienia – o czynnik 100. Sygnał przy tym losowo załącza się i wyłącza. Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy – mówi główny autor badania Ziteng Wang.

Trójka astronautów wróciła na Ziemię z ISS [WIDEO]

Statek kosmiczny Sojuz MS-15 z trójką astronautów powracających z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wylądował w Kazachstanie. Załoga wróciła...

zobacz więcej

– Najpierw myśleliśmy, że to pulsar – bardzo gęsta, obracająca się, martwa gwiazda – lub gwiazda, na której zachodzą silne erupcje. Jednak sygnał z nowego źródła nie pasuje do tego, czego byśmy się po tych obiektach spodziewali – opowiada ekspert.

Odkrycie to wynik programu badawczego Variables and Slow Transients (VAST), nakierowanego właśnie na poszukiwania nietypowych obiektów, prowadzone z pomocą teleskopu CSIRO's ASKAP w Australii.

Niezwykłe zachowanie odkrytego obiektu 


– Spoglądając w centrum galaktyki znaleźliśmy ASKAP J173608.2-321635 – nazwany tak od współrzędnych. Obiekt ten jest unikatowy: najpierw był niewidoczny, potem stał się jasny, pociemniał i pojawił się ponownie. To bardzo niezwykłe zachowanie – opowiada prof. Tara Murphy, współautora publikacji.

Nietypowego obiektu nie dało się dostrzec w zakresie fal widzialnych. Kolejne niespodzianki przyniosły późniejsze badania z pomocą innych radioteleskopów. Sygnał np. wygasł w ciągu jednego dnia, mimo że wcześniej utrzymywał się tygodniami. Badacze są zdezorientowani, choć starają się znaleźć odpowiedzi.  

Zobacz także ->  Odkryto nową planetę. Jest oddalona od Ziemi o ponad tysiąc lat świetlnych 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Ziemia 2.0? Kepler odkrył wyjątkowy obiekt

Ponowna analiza danych zebranych za pomocą kosmicznego teleskopu Kepler wykazała istnienie egzoplanety o rozmiarach Ziemi. Kepler-1649c krąży w...

zobacz więcej

– Informacje, którymi dysponujemy, ujawniają pewne wspólne cechy z inną nową klasą tajemniczych obiektów, znanych jako przejściowe obiekty radiowe centrum galaktyki  (GCRT - Galactic Centre Radio Transients), do których należy cosmic burper – mówi prof. David Kaplan z University of Wisconsin-Milwaukee.

Liczba tajemnic rośnie


– Podczas gdy nasz nowy  obiekt ASKAP J173608.2-321635 ma cechy wspólne z GCRT, istnieją też różnice. Nie rozumiemy tak naprawdę tych źródeł, więc liczba tajemnic rośnie – dodaje.

Być może nowych odpowiedzi dostarczą przyszłe badania potężniejszymi instrumentami.

– W czasie dekady powstanie transkontynentalny radioteleskop Square Kilometre Array (SKA). Będzie pozwalał  na tworzenie dokładnych map nieba każdego dnia – zwraca uwagę prof. Murphy.

– Spodziewamy się, że moc tego teleskopu pomoże nam rozwikłać zagadki takie jak związane z najnowszym odkryciem. Otworzy też jednocześnie ogromne przestrzenie kosmosu do badań w zakresie fal radiowych – podkreśla specjalistka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej