RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zastrzelił z łuku pięć osób. Policja już wie, kim jest napastnik

W ataku zostały też ranne dwie osoby, w tym policjant (fot. PAP/EPA/Torstein Boe)
W ataku zostały też ranne dwie osoby, w tym policjant (fot. PAP/EPA/Torstein Boe)

Najnowsze

Popularne

Podejrzany o zabicie pięciu osób w Norwegii napastnik z łukiem to 37–letni Duńczyk – poinformowała w czwartek norweska policja. Do ataku doszło w środę wieczorem w mieście Kongsberg na południowym wschodzie Norwegii, ok. 80 km od Oslo. W ataku zostały też ranne dwie osoby, w tym policjant.

Norweska prasa: Napastnik z Kongsberg jest wyznawcą islamu

Według norweskiej prasy mężczyzna, który w środę w norweskim mieście Kongsberg zabił z łuku pięć osób i zranił dwie, jest Norwegiem wyznającym...

zobacz więcej

„Policja podaje tę informację z powodu fali pogłosek w mediach społecznościowych, które dotyczą osób nie mających nic wspólnego z tym bardzo poważnym zdarzeniem” – podała w oświadczeniu policja.

Zatrzymany podejrzany działał samotnie – przekazały tamtejsze służby. Nadal nie ma informacji na temat potencjalnego motywu ataku. Śledczy wciąż nie określili, czy był to akt terroru. Bardziej szczegółowe informacje mają zostać podane później w czwartek.

„Podejrzany współpracuje z policją, podaje szczegółowe informacje na temat zdarzenia” – poinformował adwokat zatrzymanego Fredrik Neumann w telewizji publicznej NRK.

Liczba ofiar śmiertelnych środowego ataku jest największą w Norwegii od czasu masakry na wyspie Utoya, dokonanej przez Andersa Breivika w 2011 r. W zamachu zginęło wtedy 77 osób.

Kongsberg liczy około 28 tys. mieszkańców. Minister sprawiedliwości Monica Maeland w ostatnim dniu urzędowania nakazała policjantom w całym kraju stałe noszenie broni podczas pełnienia służby. Norweska policja na co dzień nie jest uzbrojona, pistolety są zdeponowane w radiowozach lub na komisariatach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej