RAPORT

Pogarda

„Zmieszanie” różnych szczepionek przeciw COVID-19 może być korzystne

Naukowcy sprawdzili możliwość „zmieszania” szczepionek (fot. Ben Hasty/MediaNews Group/Reading Eagle via Getty Images)
Naukowcy sprawdzili możliwość „zmieszania” szczepionek (fot. Ben Hasty/MediaNews Group/Reading Eagle via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Według wstępnych, opublikowanych właśnie wyników badań amerykańskich naukowców osoby, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson, mogą najbardziej skorzystać z przyjęcia dawki przypominającej innej szczepionki typu RNA.

Służby: Rosja wykradła formułę szczepionki na COVID-19

Brytyjski kontrwywiad poinformował rząd, że ma dowody, iż rosyjski szpieg osobiście wykradł z firmy AstraZeneca formułę jej szczepionki przeciw...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Badanie finansowane przez Narodowy Instytut Zdrowia w USA ocenia możliwość „zmieszania” szczepionek, czyli zastosowania w dawce przypominającej innej szczepionki niż w dawkach wcześniejszych. W tej chwili w USA takie zabiegi nie są dozwolone.

Badanie przeprowadzono na 458 dorosłych zaszczepionych jednym z trzech preparatów dopuszczonych w Stanach Zjednoczonych – Pfizer, Moderna lub Johnson&Johnson . Każda z trzech grup została podzielona na trzy nowe grupy, aby znów otrzymać odpowiednio jedną z trzech dostępnych szczepionek jako dawkę przypominającą.

Następnie naukowcy przeanalizowali poziomy przeciwciał 15 dni po wstrzyknięciu dawki przypominającej. Odkryto, że u zaszczepionych po raz pierwszy szczepionką Johnson&Johnson poziom przeciwciał wzrósł czterokrotnie po dawce przypominającej tej samej szczepionki, 35 razy po przypominającej dawce Pfizera i 76 razy po przypominającej dawce Moderny.

Z kolei poziom przeciwciał u osób zaszczepionych po raz pierwszy Moderną był za każdym razem wyższy w porównaniu z osobami zaszczepionymi po raz pierwszy Pfizerem lub Johnson & Johnson, „niezależnie od szczepionki podanej w dawce przypominającej”.

Wcześniej Agencja Żywności i Leków (FDA) przekazała, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Moderna nie spełnia wszystkich kryteriów, które uzasadniałyby dopuszczenie do użytku jej trzeciej dawki. Stwierdzono, że dodatkowa dawka Moderny zwiększa poziom przeciwciał, ale ta różnica nie jest bardzo wyraźna, szczególnie w przypadku osób, u których poziom przeciwciał pozostawał wysoki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej