RAPORT

Tusk kontra Tusk

Norweska prasa: Napastnik z Kongsberg jest wyznawcą islamu

Nie można wykluczyć motywu terrorystycznego tego ataku (fot. PAP/EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN)
Nie można wykluczyć motywu terrorystycznego tego ataku (fot. PAP/EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN)

Według norweskiej prasy mężczyzna, który w środę w norweskim mieście Kongsberg zabił z łuku pięć osób i zranił dwie, jest Norwegiem wyznającym islam. Informacja ta nie została oficjalnie potwierdzona.

Norwegia. Strzelał do ludzi z łuku. Są zabici i ranni

Pięć osób zabił w środę mężczyzna, który strzelał z łuku w norweskim mieście Kongsberg - podał nadawca publiczny NRK. Dwie osoby zostały ranione....

zobacz więcej

Wcześniej policja oświadczyła, że nie można wykluczyć motywu terrorystycznego tego ataku i wszystkie opcje są na razie rozpatrywane. – Biorąc pod uwagę bieg wydarzeń, naturalne jest, aby ocenić, czy był to atak terrorystyczny – powiedział szef lokalnej policji Oeyvind Aas.

Aas przyznał także, iż podczas akcji zatrzymania doszło do „konfrontacji” policji z napastnikiem, nie wyjaśnił jednak szczegółów.

Lokalne służby medyczne poinformowały, że jedną z dwóch zranionych osób jest policjant, przybywający po służbie w sklepie, do którego z łukiem wtargnął napastnik. Obie ranne osoby są w szpitalu na oddziale intensywnej terapii, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Kobieta o imieniu Hansine, która była częściowo świadkiem ataku, powiedziała stacji TV2, że będąc na ulicy usłyszała zamieszanie i zobaczyła kryjącą się kobietę, a także „mężczyznę za rogiem ze strzałami w kołczanie na ramieniu i łukiem w dłoni”.

– Potem widziałam ludzi uciekających, by ratować życie. Jedną z nich była kobieta, która trzymała dziecko za rękę” – powiedziała. Wcześniej TV2 podawała, że napastnik był też uzbrojony w nóż i „inne rodzaje broni”.

Według tej stacji zabójca ma „historię medyczną”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej