RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Drożyzna w Niemczech. Ceny towarów konsumpcyjnych gwałtownie rosną

Kupujący czekają na wejście do domu towarowego Galeria Kaufhof (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Kupujący czekają na wejście do domu towarowego Galeria Kaufhof (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Rosnące w Niemczech ceny oleju opałowego, brak surowców dla przemysłu, problemy z transportem kontenerowym i inflacja sprawiają, że ceny wielu towarów konsumpcyjnych gwałtownie idą w górę. Wzrost cen szczególnie dotyczy żywności, mebli i wielu usług – informuje portal konsumencki Chip Online (CO).

Szybują ceny paliw w Niemczech. „Dla wielu osób koszty sięgnęły limitu”

Ceny paliw w Niemczech wciąż rosną, osiągając wartości najwyższe od 2012 r. – najwyższego do tej pory pułapu. Dane opublikował w środę ADAC,...

zobacz więcej

Konsumenci mają w ostatnim czasie już za sobą kilka etapów podwyżek cen; przeciętnie klienci supermarketów płacili do 10 proc. więcej za takie produkty, jak makaron, jajka, mąkę, płatki owsiane, a nawet płyn do płukania tkanin.

„A będzie jeszcze gorzej, czołowi producenci makaronów (...) zapowiadają gwałtowny wzrost cen z powodu »wąskich gardeł«, niektóre produkty mogą podrożeć nawet o 25 proc.” – dowiaduje się CO.

„Podwyżki są już w pełnym rozkwicie, niektóre rodzaje makaronów są już nawet o 16 centów droższe” – dodaje portal. Nieuchronny jest także wzrost cen detergentów i czekolady. „Wyższe koszty produkcji są przerzucane na klientów” – przypomina CO.

Na krótko przed Bożym Narodzeniem eksperci do spraw handlu spodziewają się wzrostu cen ryb i mięsa; konsumenci powinni spodziewać się wyższych cen niż w grudniu 2020 r. W najbliższym czasie nastąpi wzrost cen tłuszczu i oleju do smażenia.

„Ceny oleju rzepakowego mogą wzrosnąć o 30 proc.” – informuje Focus Online. „Ze sklepowych gazetek promocyjnych zniknęły oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Ofert specjalnych brak” – pisze CO. Wzrost cen zauważalny jest także w przypadku masła.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Świetne perspektywy polskiej gospodarki na lata 2021-2022. Prognoza MFW

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w latach 2021-2022 polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 5,1 proc. rocznie – przekazał we...

zobacz więcej

Mocno rosną też ceny owoców i warzyw. Warzywa sezonowe, takie jak pomidory, ogórki i sałata, zwykle drożeją jesienią, ale w tym roku eksperci przewidują również wzrost cen klasycznych jesiennych warzyw, takich jak kapusta, ziemniaki i dynie.

Z powodu niesprzyjającej aury tegoroczne zbiory ziemniaków były rozczarowujące, co także przełoży się na wzrost ich cen – potwierdza Henner Braach, szef okręgowego związku rolniczego Siegen-Wittgenstein.

„Według doniesień medialnych nawet klasyczne frytki na wynos mogą być w nadchodzącym kwartale cieńsze i mniejsze” – pisze CO.

Ceny składników na świąteczne wypieki (masło, cukier trzcinowy, mak) także poszybują w górę jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Podobnie jak jajek, które mogą zdrożeć o 6 eurocentów za sztukę, a sześciopak jajek ekologicznych kosztowałby 36 eurocentów więcej.

Podwyżki cen składników do pieczenia – masła, mleka, jajek, a także wyższe ceny energii sprawiają, że nieunikniony jest wzrost cen chleba. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej