RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Koła poselskie złożyły poprawki do projektu ws. budowy zapory na granicy z Białorusią

Projekt zakłada znaczącą rozbudowę instalacji i zabezpieczeń na granicy z Białorusią (fot. arch. PAP/Marcin Onufryjuk)
Projekt zakłada znaczącą rozbudowę instalacji i zabezpieczeń na granicy z Białorusią (fot. arch. PAP/Marcin Onufryjuk)

W środę wieczorem podczas wystąpień kół poselskich przedstawiciele Konfederacji oraz Polska 2050 złożyli poprawki do projektu o budowie zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Oba koła chcą wiedzieć, jak będzie przebiegać budowa inwestycji.

Sejm: Lewica nie poprze projektu ws. budowy zabezpieczenia na granicy z Białorusią

Klub Lewicy nie poprze tego projektu ustawy i składa wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu - powiedział Paweł Krutul (Lewica) w wystąpieniu...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Krzysztof Tuduj (Konfederacja) przekazał, że budowa muru jest konieczna. „Mur nie jest tylko potrzebny, ale konieczny, aby ten kryzys na granicy zażegnać” – poinformował. W jego ocenie decyzja o budowie jest spóźniona, a obawy budzi to, jak zostanie zrealizowana, jak rząd do tej sprawy podejdzie. Poseł złożył też poprawkę mówiącą o tym, że raz w miesiącu na posiedzeniu Sejmu będzie zdawany raport, jak wygląda postęp budowy zapory, jej realizacja.

Z kolei Tomasz Zimoch (Polska 2050) złożył w imieniu swojego koła cztery poprawki. Jedna z poprawek wnosiła, żeby dodać do artykułu czwartego m.in. ustęp dotyczący tego, aby od dnia wejścia ustawy przez cały okres trwania inwestycji i w ciągu roku po jej zakończeniu co trzy miesiące minister właściwy spraw wewnętrznych oraz pełnomocnik przedstawiali pisemne i ustne sprawozdanie z przebiegu inwestycji oraz jej użytkowania.

Magdalena Sroka (Porozumienie) w swoim wystąpieniu mówiła o tym, że obecna sytuacja na granicy uzasadnia zbudowanie takiej zapory. „Ta zapora powinna powstać już zdecydowanie wcześniej” – oświadczyła. Jak dodała, Porozumienie poprze zbudowanie zapory na wschodniej granicy.

Projekt zgłoszony przez MSWiA jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Projektowana ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej