RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Tusk: klub KO będzie przeciw specustawie ws. budowy zapory

W Sejmie w środę wieczorem zebrał się klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej (fot. PAP/W.Olkuśnik)
W Sejmie w środę wieczorem zebrał się klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej (fot. PAP/W.Olkuśnik)

Klub KO będzie przeciw specustawie ws. budowy zapory na granicy z Białorusią – powiedział w środę lider PO Donald Tusk. Ocenił, że intencją władzy jest wydanie blisko 2 mld zł bez żadnej kontroli. Będziemy oczekiwali realnych działań na rzecz uszczelnienia granic – podkreślił.

Ambasadorzy państw UE w polskim MSZ. Wysłuchali przedstawicieli Straży Granicznej

Wiceminister Marcin Przydacz spotkał się z ambasadorami państw członkowskich Unii Europejskiej, akredytowanymi w Polsce. W spotkaniu wzięli też...

zobacz więcej

W Sejmie w środę wieczorem zebrał się klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej; w obradach wziął udział przewodniczący PO Donald Tusk. Według posłów KO, jedną z omawianych spraw miał być projekt ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy polsko-białoruskiej.

Sejm zajmie się projektem późnym wieczorem


Sejmowe komisje w środę wieczorem poparły projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej dotyczący budowy zapory na granicy z Białorusią. Sejm zajmie się projektem późnym wieczorem.

Tusk powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że PiS i rząd dostał do rąk już wszystkie możliwe instrumenty do ochrony granicy ze stanem wyjątkowym na czele. – A przez granicę przecieka coraz więcej ludzi, jeśli kogoś umieją zatrzymać to są to kobiety i dzieci (...). Chcemy szczelnej i bezpiecznej granicy, a nie znęcania się nad kobietami i dziećmi – podkreślił.

Ambasador Polski przy UE: Reżim Łukaszenki testuje odporność Unii

Nie ma wątpliwości, że kryzys migracyjny na granicach z Białorusią został zaplanowany i systemowo zorganizowany przez władze białoruskie. Jedność i...

zobacz więcej

KO będzie głosować przeciw specustawie


Odnosząc się do rządowych planów wybudowania zapory na granicy z Białorusią, Tusk powiedział, że „w poniedziałek pojawił się pomysł budowy muru, konkretnie pomysł wydania poza wszelką kontrolą 1 mld 600 mln zł”. – Oni nie chcą zbudować żadnego muru; jakby chcieli, to by to zaczęli robić. Ja bym wiedział jak to zrobić, mam trochę doświadczenia w budowaniu w Polsce różnych bardzo czasami skomplikowanych infrastruktur – zaznaczył.

– Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat, bo nie jest wcale intencją zbudowanie dobrych, skutecznych zapór. Ich intencją jest robienie emocjonalnych spektakli i wydanie blisko 2 mld zł bez żadnej kontroli – ocenił Tusk.

Powiedział też „będziemy oczekiwali naprawdę realnych działań od wszystkich służb i od tej władzy na rzecz uszczelnienia granic, a nie będziemy wspierali ich w takich, delikatnie powiem, dwuznacznych przedsięwzięciach i pomysłach”.

Dopytywany, czy zatem KO będzie głosować przeciw specustawie ws. budowy zapory, odparł: „zdecydowanie tak”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej