RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Słowenia może mieć kłopoty z oceną praworządności

Eurodeputowani mają poruszyć ze swoimi rozmówcami m.in.  kwestie związane z wartościami UE (fot. PAP/EPA/IGOR KUPLJENIK)
Eurodeputowani mają poruszyć ze swoimi rozmówcami m.in. kwestie związane z wartościami UE (fot. PAP/EPA/IGOR KUPLJENIK)

Delegacja Parlamentu Europejskiego udała się do Słowenii, aby – jak podano – podsumować sytuację w zakresie praworządności, wolności mediów i walki z korupcją. Europosłowie pozostaną w Lublanie do 15 października.

Niemiecki dziennik o sporze między Polską a UE. „To próba sił, a nie żaden polexit”

Polska igra z ogniem podważając prymat unijnego prawa, ale wizja polexitu to tylko straszak w rękach opozycji – ocenia niemiecki lewicowy dziennik...

zobacz więcej

Siedmiu posłów z Komisji Wolności Obywatelskich i jeden z Komisji Kontroli Budżetowej mają wziąć udział w spotkaniach z  przedstawicielami państwa, społeczeństwa obywatelskiego i mediów.

Program obejmuje rozmowy m.in. z organizacjami pozarządowymi, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, naukowcami, dziennikarzami i organizacjami zajmującymi się wolnością prasy, Naczelnym Prokuratorem Krajowym i byłym prezesem Stowarzyszenia Prokuratorów Słowenii, urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości, przedstawicielami Komisji ds. Zapobiegania Korupcji, członkami Zgromadzenia Narodowego, przewodniczącym Krajowej Rady oraz prezesami Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Obrachunkowego.

Podczas wizyty eurodeputowani mają poruszyć ze swoimi rozmówcami kwestie związane z wartościami UE, w tym wolnością mediów i działaniami antykorupcyjnymi, a także nominacją słoweńskich prokuratorów delegowanych do Prokuratury Europejskiej.  W skład delegacji nie weszli polscy eurodeputowani.

Uwagi Parlamentu Europejskiego                     


Parlament Europejski zwracał w przeszłości uwagę na publiczne ataki premiera Słowenii Janeza Jansy na dziennikarzy,  a zwłaszcza na krajową agencję prasową STA. W liście otwartym z października 2020 roku 22 słoweńskich redaktorów naczelnych napisało, że „są bezpośrednio poddawani kłamstwom, insynuacjom, manipulacjom i zniewagom ze strony rządzących, począwszy od najwyższych szczebli rządu”.

W lipcu br. Słowenia przejęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej