RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Afera mieszkaniowa w Poznaniu. Sąd apelacyjny zmienił kary

Sąd Apelacyjny w Poznaniu obniżył karę dwóch oskarżonych (fot. PAP/Tomasz Waszczuk, zdjęcie ilustracyjne)
Sąd Apelacyjny w Poznaniu obniżył karę dwóch oskarżonych (fot. PAP/Tomasz Waszczuk, zdjęcie ilustracyjne)

Sąd Apelacyjny w Poznaniu obniżył w środę o dwa lata kary dla głównych oskarżonych w tzw. aferze mieszkaniowej. Mariusz T. został skazany na 10,5 roku więzienia, a Violetta D. na 12 lat. Brali oni udział w wyłudzeniu od ok. 250 pokrzywdzonych majątku o wartości blisko 45 mln zł.

Wyrok ws. afery mieszkaniowej w Poznaniu. Wyłudzono blisko 45 mln zł

Na kary 14 lat oraz 12 i pół roku więzienia Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał we wtorek głównych oskarżonych w procesie dotyczącym tzw. afery...

zobacz więcej

Według ustaleń prokuratury w latach 2006-2010 blisko 40 osób działających na terenie Poznania i okolic wyłudziło od ok. 250 poszkodowanych mienie o łącznej wartości prawie 45 mln zł: mieszkania, domy i gospodarstwa rolne. Oskarżeni oferowali osobom w trudnej sytuacji życiowej pożyczki pod zastaw nieruchomości, do których finalnie nabywali prawa bez zgody i wiedzy poszkodowanych.

W lipcu 2020 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał w tej sprawie łącznie 35 osób, a jedną, mającą jeden zarzut – uniewinnił. Głównym oskarżonym – doradcy finansowemu Mariuszowi T. i notariuszce Violetcie D. – sąd I instancji wymierzył karę odpowiednio 12,5 i 14 lat więzienia. Sąd ukarał ich także grzywnami w wysokości 480 tys. zł i 10-letnimi zakazami wykonywania swoich zawodów.

Rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Poznaniu sędzia Elżbieta Fijałkowska poinformowała w środę Polską Agencję Prasową, że zgodnie z wyrokiem sądu II instancji Mariuszowi T. obniżono karę łączną do 10 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności. Violetta D. została skazana na 12 lat więzienia. Sąd apelacyjny wymierzył obojgu oskarżonym grzywny w wysokości 324 tys. zł i nałożył na nich 10-letnie zakazy wykonywania zawodów.

Zobacz także: Trzeci duży proces ws. afery reprywatyzacyjnej


– Obniżenie wyroków wynikało z przyjęcia określonych czynów zarzucanych oskarżonym jako ciągu przestępstw – powiedziała sędzia Fijałkowska. Dodała, że Violetta D. została uniewinniona od kilku zarzucanych jej czynów. Sędzia wskazała również, że w środę sąd obniżył wyroki kilku pozostałym oskarżonym w tej sprawie. Środowy wyrok sądu apelacyjnego jest prawomocny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej