RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Norwegia. Strzelał do ludzi z łuku. Są zabici i ranni

Motyw działania sprawcy nie jest znany (fot. PAP/EPA/H.MOSVOLD LARSEN)
Motyw działania sprawcy nie jest znany (fot. PAP/EPA/H.MOSVOLD LARSEN)

Pięć osób zabił w środę mężczyzna, który strzelał z łuku w norweskim mieście Kongsberg - podał nadawca publiczny NRK. Dwie osoby zostały ranione. Sprawca został zatrzymany. Jest „kilka miejsc zbrodni” – powiedział szef lokalnej policji Oeyvind Aas.

Dżihadyści przygotowywali atak w Hiszpanii. Werbował ich „Szejk”

Funkcjonariusze hiszpańskiej policji rozbili dżihadystyczną grupę, która przygotowywała się do zamachu terrorystycznego na terenie Hiszpanii. Do...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Nie wiadomo, czy atak miał podłoże terrorystyczne, policja przesłuchuje napastnika, który działał sam, i stara się ustalić, jakie były motywy jego postępowania. Nie ujawniono tożsamości mężczyzny. Sprawca przemieszczał się po „dużym obszarze” Kongsberga i strzelał do ludzi w różnych miejscach - przekazała policja. Do ataku doszło według mediów m.in. w sklepie spożywczym Coop.

Według stacji TV2 napastnik był też uzbrojony w nóż i „inne (rodzaje) broni”.

Szef lokalnej policji podkreślił, że policja nie prowadzi „aktywnych poszukiwań” wspólników sprawcy ataku.

Lokalne media podają, że w mieście prowadzona jest szeroka akcja policyjna, w której udział biorą dwa śmigłowce i ponad 10 karetek pogotowia. Mieszkańcom miasta nakazano pozostanie w domach, kilka dzielnic zostało zamkniętych – pisze AFP.

O sytuacji informowana jest na bieżąco minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Norwegii Monica Maeland. Informacje o ataku przekazano też służbom specjalnym.

Władze natychmiast po ataku nakazały funkcjonariuszom w całym kraju mieć przy sobie broń, której policjanci norwescy nie noszą stale przy sobie, ale mają dostęp do broni długiej i krótkiej, gdy jest to konieczne – relacjonuje Reuters. „To dodatkowy środek ostrożności. Policja nie ma na razie informacji o zmianach w poziomie zagrożenia krajowego” – głosi komunikat policyjnego dowództwa.

Kongsberg liczy około 28 tys. mieszkańców i leży na południowym wschodzie Norwegii, ok. 80 km od Oslo.
(fot. PAP/EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN)
(fot. PAP/EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej